Vatandaşların arazi, bina ve arsa gibi birçok gayrimenkulün yer aldığı belediyeler tarafından rayiç bedeline göre hesaplanan bir emlak vergisi ödemek zorundadır. Bu emlak vergisi yılda 2 sefer eşit taksit halinde ödenir.

Kişilerin sahip olmuş olduğu gayrimenkullerin emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Yeni satın alınan gayrimenkuller için yıl sonuna dek ise beyan verilmelidir. Satın almış olduğunuz gayrimenkul için 1. yıl emlak vergisi ödemezsiniz. Diğer yıllar ise otomatik bir şekilde vergi hesaplanır ve iki eşit taksit halinde ödenir.

Kanun kapsamında vergi mükellefleri için, arsa, bina arazi gibi mülk sahipleri yoksa bu yerler için malik gibi sayılanlar öder. Eğer mülk üzerinde bir pay söz konusu ise bütün malikler hisse oranı olarak ödeyecektir. İştirak durumu söz konusu olursa eğer, malikler vergiden sorumlu olacaktır.

Gayrimenkulün emlak vergisini kiracının ödemesi gerekiyor mu?

Kiralama durumlarında Borçlar Kanunu kapsamında bazı bilgiler yer almaktadır. İstisnalar olmadığı sürece kiralanmış olan mülkle alakalı vergiyi kiracı değil mal sahibi ödemek zorundadır. Bu bakımdan kiracı ile bir anlaşma durumu yoksa bu konu hakkında, kiracının emlak vergisi ödemeyeceği, mülk sahibinin ödemesi gerekir.

Bu durumdan anlaşıldığı üzere, eğer kiracı ile mülk sahibi arasında, emlak vergisi sen öde ben kirayı sana şu kadara sayayım veya benzeri bir sözleşme anlaşma yapılmamışsa, taraflardan mülk sahibi vergiyi öder, kiracı değil.

Sizlerinde soruları olursa yorum kısmından iletebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz