Gayrimenkul sahiplerinin her yıl ödediği vergilerden olan emlak vergisine gelen zam tam olarak ne kadar?Bina ya da arazinin malikinin yanı sıra eğer varsa intifa hakkı sahibi, iki

Emlak Vergisinin 2017’deki Son Durumu Nedir?
Gayrimenkul sahiplerinin her yıl ödediği vergilerden olan emlak vergisine gelen zam tam olarak ne kadar?
Bina ya da arazinin malikinin yanı sıra eğer varsa intifa hakkı sahibi, ikisinin de olmadığı takdirde malik gibi tasarruf edenler ödemekle yükümlüdür.
2017 emlak vergisinin oranları: normal yörelerde, mesken ve arazi için binde bir, işyeri için binde iki, arsalar içinse binde üç iken; büyükşehirlerde, mesken ve arazi için binde iki, işyeri için binde dört, arsalar içinde binde altı şeklindedir.
Söz konusu taşınmazın emlak değeri üzerinden belirlenen vergi oranlarıyla gayrimenkul sahibinin borcu belirleniyor. Büyükşehirlerde bu durum %100 zamlı olarak uygulanıyor.
Aşağıda birtakım vergi hesaplama örneklerini görebilirsiniz:
-2016 yılı emlak vergi değerine esas asgari ölçüde arsa metrekare birim değeri (3+(3×4)) 206,16 TL
-2017 yılına ait asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin hesabında uygulanacak artış oranı yüzde 3,83
-2017 yılı emlak vergi değerine esas asgari ölçüde arsa metrekare birim değeri (5+(5×6)) 213,01
-Arsanın yüz ölçümü 500 metrekare
-Arsanın 2017 yılı vergi değeri (7×8) 106 bin 505 TL
-Bin liraya kadar olan kesirler dikkate alınmayacağından verginin tahakkukunda esas alınacak emlak vergi değeri 106 bin TL.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.