Emlak Yasasında Yine Açıklama Var Ama Yine Yasa Yok !

 

Emlak danışmanlarının senelerdir beklemiş olduğu Emlak müşavirliği yasası emlak sektörünün güvenilmezliğini tırmandırıyor.Gümrük ve Ticaret Bakanlığının defalarca açıklama yapıp emlakçıların ağzına bal çalması artık çok fazla anlam ifade etmiyor.

Son dönemlerde Emlak yasası ile alakalı açıklamaların çoğalmış olmasıda aslında sevindirici bir durum. Beklenen o ki referandum sonrasında Emlakçılar ile alakalı yasa snunda çıkmayı bekliyor.

Açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla yasa taslağı hazırlandı ve son aşamasına geldi.

Türkiye Emlak Müşavirleri federasyonu Başkanı (Temfed) Hacı Ali Taylan ve Yönetim kurulu Üyeleri, Konya Emlakçılar odası Başkanı Sedat Altınay, Temfed Üyesi oda ve dernek başkanları Malatyada Bir otelde toplantı gerçekleştirdi.

Konu hakkında açıklama yapan Sedat Altınay “Toplantıya katılan Gümrük ve Ticaret Bakanımız toplantıda verdiği mesajlarla Emlak danışmanlarını rahatlattı. Bakanı Tüfenkçi, Emlak danışmanlığı yasa tasarının tamamlandığını ve yasalaşmasının en kısa zaman dilimi içerisinde gerçekleştirileceğinin sözü bir kez daha verdi. Yasa kanunlaştığı takdirde kaçak ve yasa dışı çalışan emlakçılar bu mesleği bir daha yapamayacak ve ağır yaptırımlarla karşı karşıya geleceklerdir. Yasa uygulamaya girdiğinde tüm emlakçılar önce vergi mükellefi olacak, ardından oda kayıtım yaptıracak ve sertifikalı olmak zorunda olacaktır. Olmayanlar kesinlikle emlak danışmanlığı işini yapamayacaklardır. Ayrıca Emlakçılar 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu olmak şartı aranacaktır. Malatya’da Bakan Tüfenkçi ile yaptığımız son toplantıda Gayrimenkul yasasının en kısa zaman dilimi içerisinde çıkacağını gördük. Oda ve Dernek Başkanlarımız tarafından bizlere verdikleri desteklerden dolayı Bakanımıza teşekkür plaketi takdim edildi.

Umarım yasa ile alakalı açıklamalardan çok yasa çıktıktan sonra yasanın maddeleri ile alakalı tartışmaya bir an önce başlarız?

 

Edit : Emlakçılık sektörü ile alakalı yeni gelişmeler olduğu için haberimizi güncellediğimiz belirtiriz. Güncelleme sebebimiz iseresmi kuruluşlardan sektör ile alakalı yapılan açıklamalar ve emlakçılık ile ilgili uyuulması gereken resmi maddeler ve yeni komisyon oranları hakkında yeni gelişmeleri aşağıdaki haberlerimizden takip edebilirsiniz.

 

Emlakçıların Alacağı Komisyon Düşüyor!

Emlakçılık Yönetmeliği İle Alakal Son Düzenlemeler Neler

Yeni Kanundan Sonra Emlak Ofisi Açmak İçin Aranılan Şartlar Nelerdir

 

2017 Emlak Müşavirliği Yasası Ne Durumda

 

 

 

 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


10 YORUMLAR

  1. emlak sertifika belgesi almış bulunmaktayım emlak müşavirliği belğeşi nasıl alabilirim sınavları ne zaman yapılmaktadır.Bilgiledirirseniz memnun olurum.

    • Yeni çıkması beklenen Emlak yasası ile alakalı henüz bir lisans alınmıyor. Lisans alma durumu yasanın çıktıktan sonra hazır olması bekleniyor. Gelişmeleri takip ediyoruz.

  2. Emlak yasası zor çıkar. Hükümet ve devlet yetkililer, en üst düzeyde birçok gayrımenkul yerleri, ( hazine arazisi, su havzaların satışı, derlerin satışı/kiraya vs. menkulları kendi eliyle değerlendiriyor. Galeriden araba kiralar, fakat gayrımenkul kira ve satışları izin verirmi ?……

  3. Emlak danismanligi yasasi gumruk ve ticaret bakanligi tarafindan goruse cikarildi ama umuldugu gibi degil mustehak haklarimizi aykiri bir cok madde var konu ile ilgili duzenlemeler TEMFED tarafindan yapilip bakamliga sunulmustur ne gibi degisiklikler olacak bekleyip gorecegiz…

  4. beklenen yasanın kolay kolay çıkacağına pek de inancım yok. yayında değinilen “2 veya 4 yıllık üniversite mezunu” kriteri bile başlı başına hükümet için oy kaybına neden olabilecek bir madde. gerçekçi olmak lazım, amaçlanan kriterler mesleği gerçekten hak ettiği değerin verilmesini sağlayacak türden. ama iş uygulamaya gelince yıllardır nerdeyse “merdiven altı” tabirini hak edecek şekilde “emlakçılık” yapan kişilerin azımsanamayacak kadar çok olması ve hükümetin hemen her yasama döneminde çıktı, çıkıyor açıklamalarının bir türlü neticeye ulaşmaması beni umutsuzluğa düşürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz