Emlakçı Fatura Keser Mi?

Emlakçılar sunmuş oldukları hizmet karşılığında komisyon adı altında ücret tahsil ederek para kazanmaktadır. Konut satışlarında hem evi satan kişiden hem de evi alan kişiden komisyon alan emlakçılar kiralama için yapmış oldukları aracılık hizmetinden ise sadece kiralayan taraftan komisyon alarak gelir elde etmektedir. Peki, emlakçı fatura keser mi?

Emlakçılar Ne Kadar Komisyon Alır?

Emlakçılar vermiş oldukları aracılık hizmeti üzerinden belirli oranlarda komisyon gelir elde etmektedir. Alım satım işlemlerinden emlakçılar hem konutu satan hem de konutu alan kişiden ayrı ayrı olmak üzere yüzde 2 oranında tahsilat yaparken kiralama işlemlerinde ise 1 yıllık kira bedelinin en fazla yüzde 10’u oranında komisyon almaktadır. Emlakçı yer gösterme işlemi karşılığında bedel almazken komisyon alabilmesi için mutlaka oda tarafından bastırılan sözleşmenin imzalatılması zorunluluğu bulunmaktadır.

Emlakçı Fatura Kesmedi!

Ne yazık ki kayıt dışı ekonomi ülkemizin en büyük sorunlarından biri olarak öne çıkıyor. Pek çok sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de komisyon ödeyen tüm tüketicilerin bilinçli davranmaları ve devletin vergi geliri elde edebilmesini sağlamak adına faturalarını istemeleri gerekiyor. Emlakçılar da fatura kesmekle yükümlü bulunmakta olup bu fatura kendi firmalarına özel olarak hazırlanmaktadır. Faturanın açıklama bölümünde ise emlak komisyonu ya da emlak danışmanlık bedeli ibaresi yazılarak fatura kesilmeli, tüketici faturanın bir nüshasını kendisine almalıdır. Bu şekilde ödenen ücretten devletin vergi kazanması sağlanır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz