Emlakçı İle Gayrimenkul Danışmanı Arasındaki Fark Nedir?

 

Emlak sektöründe yer alan pek çok kişi emlakçı ile gayrimenkul danışmanı terimlerini aynı anlamda kullanmaktadır. Oysa bu iki terim birbirinden farklıdır ve ikisinin birbiri yerine kullanımı mümkün değildir. Peki, emlakçı ile gayrimenkul danışmanı arasındaki fark nedir?

Emlakçı Ne Demek?

 

Müşterisine ait olan taşınmazın alım satım ve kiralama işlemlerini belirli bir komisyon karşılığında yapan kişiye emlakçı adı verilmektedir. Ülkemizde inşaat sektörünün son yıllarda büyük bir hızla büyümesi ile beraber emlakçı olarak hizmet veren kişi sayısı ve emlak bürosu sayısında rekor artış dikkat çekmekte olup yaşanan bu artış ile beraber yeni yasal düzenlemeler de gerçekleştirilerek sektöre bir çeki düzen verilmeye çalışılmaktadır.

Gayrimenkul Danışmanı Ne Demek?

Belirli bir ücret karşılında kişinin gayrimenkullerini yönetme ve başarılı gayrimenkul yatırımı yapmalarını sağlama hizmeti veren kişilere gayrimenkul danışmanı adı verilmektedir. Ne yazık ki Türkiye’de bu alanda belirli kurallar konulmadığı için emlakçılar ile gayrimenkul danışmanları sıklıkla karşı karşıya gelmekte ve bu iki kavram birbirine karıştırılmaktadır.

Emlakçılar bu alanda eğitim almayan kişiler dahi olabilirken gayrimenkul danışmanları ise alanlarında eğitim sahibi olan, gayrimenkul yatırımı hakkında fikir veren, belirli bir ücret karşılığında müşterisine düzenli gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veren kişilerdir. Yapılacak olan yasal düzenlemeler ile beraber ülkemizde de bu alanda hizmet veren kişilere sınırlamalar getirilecek olup bazı eğitimler zorunlu tutulacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz