Emlakçı İle Sözleşme Yapılmazsa Ne Olur?

Emlakçılar aracılığı ile taşınmaz satma, alma ya da kiralama işlemleri yapmak isteyen kişilerle emlakçılar arasında emlakçı sözleşmesi imzalanmaktadır. Bu sözleşmeler standart matbu evraklar olup her iki tarafın da hakkını korumak üzere düzenlenmektedir ve mutlaka her işlemde imzalanmalıdır. Peki, emlakçı ile sözleşme yapılmazsa ne olur?

Emlakçı Sözleşmesi Düzenlenmezse Ne Olur?

Günümüzde emlak ofisleri de artık kurumsallaşma yoluna gitmekte olup kurumsal emlak ofislerinde sözleşme düzenlenmeden işlem yapılması kesinlikle mümkün değildir. Emlakçı sözleşesi yapılmazsa emlakçı kaparo alma hakkına sahip olmadığı için günümüzde emlakçılar sözleşme yapmadan işlem yapmamaktadır. Yine sözleşmenin imzalanmadığı durumlarda emlakçıların gösterdiği müşteriler ile taşınmaz sahiplerinin kendi aralarında anlaşma riski bulunduğu için hiçbir emlakçı bu riski alarak sözleşmesiz pazarlama işini tercih etmez. Bu nedenle emlakçı ile sözleşme mutlaka imzalanmalıdır. Zaten bir emlak ofisi ile anlaşan kişilerin taşınmazları o emlak ofisi tarafından diğer emlak ofisleri ile paylaşılmakta ve bu sayede kısa sürede taşınmazın satış ya da kiralama işlemleri gerçekleştirilir. Bu sözleşmenin imzalanmadığı durumlarda;

  • Emlakçı taşınmaza ait kaparo talep etme hakkını yitirir ve kaparo alamaz,
  • Taşınmaz sahibi aracılığı emlakçı yapsa dahi kendisi emlakçıyı devreden çıkararak komisyonsuz olarak işlem yapabilir ki bu da emlakçı için gelir kaybı anlamına geldiği için emlakçılar bu şekilde çalışmaz,
  • Banka ve tapu işlemleri arada bir sözleşme olmadığı için emlakçı tarafından yapılamaz ve bunu satışı ya da kiralamayı yapan kişilerin kendileri tarafından yapılması gerekir ki bu da dolandırıcıların hedefi haline gelmesine neden olabilir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz