Emlakçının Komisyon İtirazı Yargıtay Engeline Takıldı!

Villa satın almak için emlakçı ile anlaşan kişi ardından emlakçıyı aradan çıkararak villa sahibi ile direkt kendisi anlaştı. Emlakçıya komisyon ödememek için yapılan hamleyi emlakçı fark ederek komisyon tahsili için konuyu mahkemeye taşıdı. 450 bin liralık villa için emlakçı 14 bin 160 liralık komisyonun kendisine ödenmediği gerekçesi ile inkâr tazminatı davası açtı.

Emlakçı İcra Takibi Başlattı

Emlakçı komisyonunu almak için ilk olarak 7. İcra Müdürlüğü üzerinden icra takibi başlattı. Davalı taraf karara itiraz edince icra takibi kaldırıldı. Emlakçı bu seferde Asliye Hukuk Mahkemesi üzerinden icra karının durdurulma kararının kaldırılmasına ve inkâr tazminatı ödenmesine karar verilmesini istedi. Mahkeme emlakçı lehine karar verince bu seferde villayı alan kişi Yargıtay’a gitme kararı verdi.

Emlakçı Komisyonu İçin Sözlü Anlaşma Geçersiz Sayıldı

Yargıtay tarafından görülen davada emlakçı ile villayı alan kişinin sözlü anlaşma yapmasının kabul edilemez olduğu söylenerek “Kanunun, taşınmazlar konusundaki simsarlık sözleşmeleri bakımından öngördüğü şekil geçerlilik şekli olup, yazılı sözleşme bulunmaması hâlinde hukuken geçerli bir sözleşmeden söz edilemez.

Dava konusu uyuşmazlıkta da taraflar arasında yazılı bir sözleşme bulunmamaktadır. O halde davacı geçerli olmayan sözleşmeye dayanarak tellâllık ücreti talebinde bulunamayacağından, davanın reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulmuş olması usûl ve kanuna aykırı olup, bozmayı gerektirir. Temyiz edilen hükmün davalı yararına bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.” Kararı verildi.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz