Emlakçı Komisyonu Kanunu

Yeni bir ev alırken veya ev kiralama aşamasında çoğu insanın emlakçılara veya gayrimenkul danışmanlarına başvurduklarını biliyoruz. Emlakçıların da ev bulma konusunda insanlara yardım etmesi ve bu konuda al sahibi ile arada bir köprü görevi kurması da uzun yıllardır karşılaştığımız durumlardan bir tanesi. Emlakçılar bu görevlerini ifa ederlerken belirli maliyetler ile yapıyorlar. Dolayısı ile burada hem ev sahibine hem de ev almak isteyen kişilerden belirli bir ödeme almaları da emlakçı komisyon kanunu ile beraber yasallaşmış durumda. Taşınmazların alım satım işleri ile ilgili uğraşmalarından ötürü emlakçılar hem piyasaya olan hakimiyetleri hem de mülk sahipleri ile bağlantı noktalarında olmaları nedeniyle kanunun ilgili maddesi gereğince de koruma altına alınıyorlar.

Emlakçı Komisyonu Nasıl Hesaplanır?

Emlakçıların alacağı komisyonu hesaplamadan önce bu bedelin hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenebildiği gibi tek bir taraf vasıtası ile de karşılanabildiğinin altını çizmek gerekiyor. Gayrimenkulün satış işlemleri komisyonu maksimum noktada satış bedelinin toplamda yüzde 4 olarak emlakçılara ödenmesi zorunlu olan bir ibaredir. İki tarafa düşen pay yüzde 2 olsa da yukarıda belirttiğimiz gibi alıcı veya satıcı tarafından toplam olarak da ödenebilir. Eğer gayrimenkulü kiralama gibi bir niyetiniz var ve emlakçı ile beraber çalışıyorsanız bu oranlar tabi ki değişiyor. Evin kiralanması halinde komisyonun bedeli en fazla bir aylık kira bedeli artı KDV olarak emlakçıya tahsis edilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise genellikle kiralama işlemlerinde bu bedelin kiracı tarafından ödenmesi durumudur. Ancak yapılan kira sözleşmesinde bu konuyu kapsayan bir madde bulunmuyorsa yine hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenmesi mümkündür.

Emlakçı Komisyonu Yüzde Kaçtır?

Emlakçı komisyonlarının senelik olarak çeşitli değişimlere uğradığını biliyoruz. Daha önce yüzde 3 olarak iki tarafa da yansıtılan oran 2018 senesi için yüzde 4 olmuş durumda. İlerleyen senelerde bu kanun hakkında herhangi bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı bilinmiyor olsa da bugün itibari ile ödemeniz gereken komisyon oranı yukarıda belirtilmiş durumda.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz