Emlakçı Komisyonu Hak Etmesi

 

Emlakçılık, bir taşınılmaz gayrimenkulün satışına, kiralanmasına aracılık etmesi ile gerçekleşmekte olup, bu aracılık sırasında elde edilen gelir ile geçimi sağlamaktadır. Emlakçılar verdikleri evleri, arazileri taraflar arasında sözleşme kurmasına, hazırlamasına yardımcı olmakta olup, aynı zamanda aracılık ettiği bu durumda sözleşmeden hak kazandığı da açıktır. Genel anlamda emlakçılar günümüzde oldukça fazla bulunmakta olup, mesleki olarak da her geçen gün artış sağlamaktadır. Buna göre ise akıllara gelen konulardan olan emlakçı komisyonu hak etmesi durumu hakkında sizler ile bilgiler paylaşacağız.

Emlakçı Komisyonu Ne Zaman Hak Eder?

 

Emlakçı komisyonu ne zaman hak eder, aslında hem emlakçılar için merak edilen konulardan olurken, hem de müşteriler tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Emlakçı komisyonu aslında simsarlık sözleşmesi olarak bilinmekte olan emlakçılık sözleşmesi taraflar arasında yapılan sözleşmenin hazırlanması ve kurulması sırasında hak etmiştir. Taşınılmaz olan tüm varlıklara simsarlık sözleşmesi yapılması zorunlu olup, yazılı şekilde yapılması gerekmektedir. Simsarlık sözleşmesi vekalete ilişkim hükümler ile uygulanmaktadır. Borçlar Kanununa göre simsarlık sözleşmesi yapılması halinde emlakçı komisyonu hak eder. Fakat bazı durumlarda anlaşma sırasında emlakçı tüm işlemleri halletmesi ve karar verilmesine rağmen bozulması durumunda da emlakçının komisyon isteme hakkı vardır.

Emlakçılık için hazırlanmış olan tüm kanununlar da açıkça bu yazdığımız ifadeler yer almakta olup, emlakçı komisyon hak etmesi için yukarıda ki yazımız geçerlidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz