Mimar Sinan’ın Eseri Tarihi Ayakapı Hamamı Satışa Çıkarıldı

İstanbul Balat’ta yer alan, 1582 tarihinde 3. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Tarihi Ayakapı Hamamı satışa çıkarıldı. 435 yıllık tarihi eserin satış bedeli ise 3 milyon Euro olarak belirlendi.

Daha Önce de Satışa Çıkarılmıştı

1582 yılında 3. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan ve ileriki zamanlarda Yahudi geleneklerine göre yorumlanan Ayakapı Hamamı, 3 milyon Euro karşılığında satışa çıkarıldı. Mimar Sinan’ın önemli eseri Ayakapı Hamamı, bitişiğinde bulunan kereste deposu ile birlikte satılıyor. Tarihi eser, daha önce 2001 yılında ve 2012 yılında satışa çıkarılmıştı. Fakat fiyat ve yasal zorunluluklar, alıcıları vazgeçirerek satışı engellemişti.

Dikkat Çeken Satış İlanı

3 milyon Euro değerinde satışa çıkarılan 550 metrekarelik alandan yalnızca 250 metrekaresi Tarihi Ayakapı Hamamı olarak karşımıza çıkıyor. Ada Emlak’ın satış ilanında yer alan zayıf yönleri arasında binanın eski bir yapı olması yer alırken, güçlü yönleri arasında da tarihi yarımadanın merkezinde bulunması, dünyaca ünlü mimarımız Mimar Sinan’ın eseri olması yer alıyor.

Ayrıca ilanda bulunan tehditler kısmında ise, tarihi bir bina olması nedeni ile yapılacak her projenin anıtlar kurulundan onay gerektirmesi, tarihi niteliğinin korunması gerektiğinden inşaat aşamasının zor olması yer alıyor. İlanda bulunan fırsatlar kısmında dikkat çeken nokta ise özellikle tarihi yarımadanın turizm açısından gelişmekte olması, eskiden hamam olması sebebiyle sağlık ve spa merkezi, sergi alanı ve restoran olarak kullanılmaya müsait olması oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz