Emlakçı Nereye Şikayet Edilir?

Gayrimenkul alım – satım ve kiralama işlemlerinde önem teşkil eden emlakçılar, belirli bir komisyon ile çalışıyorlar. Ancak bunun yanında haksız kazanç elde edilmesinin önüne geçilmesi için belli başlı kuralların bulunduğu söylenebilir. Özellikle alınacak olan komisyonun maksimum oranı önceden bellidir ve her iki tarafın da bu kurala uyması gerekir. Peki, haksız bir durumda emlakçı nereye şikayet edilir?

Emlak Komisyon Oranları

Bir emlakçıyı şikayet etmek istiyorsanız öncelikle yasa dışı ve etik olmayan bir durum ile karşılaşmış olmanız önem teşkil ediyor. Eğer görüştüğünüz emlakçı son aşamada sıkıntı çıkarıyor veya kurallara uymuyor ise onu şikayet edebilir, durumu ilgili kişilere aktarabilirsiniz. Buna gelmeden önce emlakçı komisyon oranlarının bilinmesi gerekir.

Kiralamalarda kontrat imzalandıktan sonra emlakçı, bir yıllık kiranın %10’unu KDV hariç isteyebilir. Ayrıca bir yıllık kiranın %12’si KDV dahil alınabilir. Alım satım işlemlerinde %2 ve %3 değerindeki komisyon oranlarından bahsetmek mümkün. Nitekim satışın gerçekleşmesinde önemli bir etken konumunda yer alan emlakçı, bu başarısını komisyon olarak üstleniyor.

Emlakçı Nereye Şikayet Edilir?

Eğer komisyon oranlarının dışına çıkıldığını görüyorsanız veya emlakçınızın yasaların verdiği haklar dışında hareket ettiğine şahit oluyorsanız elbette şikayette bulunabilirsiniz. Ekspertiz raporuna dahi uymayan emlakçıların şikayet edilmesi mümkündür. Bunun için tüketici hakları heyetine giderek resmi başvuruda bulunabilir, yaşadığınız durumu ilgili mercilere bildirebilirsiniz. Akabinde ise başvurunuzun incelenmesini beklemeniz gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz