Emlakçı Olmanın Yeni Şartları Nelerdir?

5 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile beraber emlak sektörünü yakında ilgilendiren pek çok yasal düzenleme yapılmıştı. Geçmişten günümüze gelen pek çok sorunun düzeltilmesini amaçlayan yönetmelik içerisinde emlakçı komisyonları ve emlak yetki belgesi gibi maddeler büyük ilgi görmüştü. Özellikle de emlakçılık yapmak ve emlakçı olmak isteyen kişileri yakından ilgilendiren pek çok madde içeren yeni yönetmelikte mesleğe standart bir hizmet kalitesi getirilmesi amaçlanıyor.

Emlakçılık Yetki Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Eski sistemde isteyen herkesin emlakçı olmasına izin verilirken yapılan yasal düzenlemenin ardından emlakçı olmak isteyen kişilerin belirli şartları taşımaları istenecek. Bundan sonra emlakçılık yapmak isteyen kişilerin mutlaka yetki belgesi alması gerekecek. Emlakçı yetki belgesi olmayan kişilerin kesinlikle emlakçılık yapmalarına izin verilmeyecek. Bu sayede sektörde sunulan hizmetin kalitesi arttırılmış olacak.

Emlakçı Olmak İsteyen Kişilerde Aranılan Şartlar Nelerdir?

Emlakçı yetki belgesi almak isteyen kişilerin en az 18 yaşında olması, öğrenim durumunun en az lise mezuniyeti olması, 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre iflas etmiş olsa bile ticari itibarını yeniden kazanmış olması ve konkordato ilan etmemiş olması şartları aranıyor. Yine bu alanda devlet ya da ulusal yeterliliği olan kurumlardan alınan mesleki yeterlilik belgesi şartları bulunuyor. Amaç sektörde sunulan hizmeti standart bir kaliteye oturtmak olarak açıklanırken emlakçı komisyonu içinde standart bir liste uygulanıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz