Emlakçı Yer Gösterme Ücreti Alır mı?

Yer gösterme parası adı altında emlakçıların kiracı ya da alıcılardan para alması kanuna yasaktır ancak birçok emlakçı bu yasağa uymuyor ve yasalardan haberi olmayan alıcılar da kaparo adı altında bu parayı ödemeye devam ediyor. Kaporanın yasallık durumu muallakta ancak ev sahibi bununla ilgili bir onay vermişse ya da alınmasını şart koymuşsa emlakçı bu parayı almak zorundadır fakat kendi lehine çevirmesi ya da kendi için kullanması doğru değildir. Kaporanın kabul edilebilirliği var ancak yer gösterme parası diye herhangi bir şey yoktur çünkü bu emlakçının asıl görevidir ve belli bir ücret karşılığında yapılmamalıdır. Özellikle öğrencilerden alınan yer gösterme parası, herhangi bir şikayet durumunda emlakçıyı zor duruma düşürebilir bu yüzden kiralama ya da satın alam işlemlerinde biraz daha açık gözlü davranmak gerekiyor ve talep edilen bu paraya itiraz edebilme hakkınız vardır. Emlakçı sizlere yer göstermek ve malı pazarlamak zorundadır yani bu onun görevidir, bu yüzden ekstra bir para talebinde bulunması ya da kapora talebi yasal değildir. 

Satış ya da farklı bir sözleşme için emlakçı sizlere ve satıcıya yardımcı olur, ilgili alan gösterilir ve gerekli tanıtım en iyi şekilde yapılır. Emlakçı zaten komisyonunu bu hizmetten alır ve bina satıldıktan ya da kiralandıktan sonra gerekli ücret kendisine gösterilir. Yer gösterme parası emlakçıların bu sektörde ortaya çıkardıkları yasal olmayan ödemelerdir.

Görevini iyi bir şekilde yapan emlakçıya eğer dilerseniz ödeme yapabilirsiniz bu da hizmetin karşılığı olarak sizin insiyatifinize bağlı olarak yapılacak bir ödemedir ancak onun talebi ile belli bir miktar para ödemeniz uygun değildir. Emlakçı ile iletişimde ve alış verişte biraz daha kurnaz ve bilgi sahibi olmanız sizler için avantajlı olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz