Emlakçılar “Taşınmaz Yönetmeliğindeki Eksiklikler Giderilmeli”

Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik ile beraber emlak sektörüne yeni belli başlı standartlar uygulamaya alınmıştı. Ancak uygulamaya giren yeni yönetmelik emlakçılar tarafından kayıt dışı çalışma, sözleşme süreleri ve nace kodu gibi bazı konularda eksiklikler bulunması nedeni ile eleştirilere hedef oldu.

Yönetmelik Bakanlık Tarafından Bir Kez Daha Gözden Geçirilmeli

Emlak sektöründe böyle bir çalışma yapılması nedeni ile büyük bir memnuniyet yaratan yönetmelik bazı açıkların bulunması nedeni ile ise düzeltme talebinin ortaya çıkmasına neden oldu. Hatırlanacağı üzere “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” 5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak hayata geçirilmişti. Söz konusu yönetmelik Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 39 No’lu Emlak ve Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi başkanlığında düzenlenen toplantıda ele alındı.

Yönetmeliğin Çıkarılması Memnuniyet Verici Bulundu

Toplantıda ilk kez böyle bir çalışma yapılmasının sektörde yarattığı memnuniyet dile getirilirken sadece yönetmelikte bulunan bazı açıklar nedeni ile tekrar gözden geçirilmesi istendi. Toplantının amacının bu açıklara dikkat çekmek ve bu açıkları belirlemek olduğunu belirten MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan bazı noktalara dikkat çekti.

Emlakçı Yetki Belgesi Ticaret İl Müdürlükleri Üzerinden Verilecek

Yetki belgesi hakkında bilgi vermek üzere toplantıya katılan Ticaret Bakanlığı Ticaret Daire Başkanı Soner Kaya söz konusu belgenin Ticaret İl Müdürlükleri üzerinden verilmeye başlandığını açıkladı. Yetki belgesi başvurusu ise Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden kabul ediliyor. Buradan başvuruda bulunan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar için yapılan inceleme sonucunda kabul edilen kişilere yetki belgeleri Ticaret İl Müdürlükleri üzerinden veriliyor.

5 Aralık 2019 Son Başvuru Tarihi

Taşınmaz ticareti yapmak isteyen kişilerin en geç 5 Aralık 2019 tarihine kadar bu belgeyi almaları zorunlu tutuluyor. Yönetmelik hazırlanırken tüm emlakçıların yönetmeliğe destek olduğu ve beraber çalışma yapıldığı belirtilirken ardından Bakanlığın yönetmeliği yayımlarken tüm bu çalışmaları değiştirerek maddeleştirdiği iddia edilirken ivedilikle değiştirilen maddeler üzerinde yeniden çalışma yapılması istendi. Bakanlık tarafından konu hakkında verilecek olan yanıt şimdiden merak konusu olursen emlakçılar özellikle de nace kodu, sözleşme süresi ve kayıt dışı çalışma konuları hakkında düzenlemeye gidilmesini istiyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz