Emlakçılar Hangi Odaya Bağlı?

Meslek grupları organize olmak, haklarını savunmak ve çeşitli organizasyonlar gerçekleştirmek amacı ile meslek odaları kurmaktadır. Taşınmazların alış ve satış işlemlerinde aracılık etmek için hizmet veren emlakçılarda bu amaçla resmi bir yapılanmaya gitmektedir. Peki, emlakçılar hangi odaya bağlı?

Emlakçılar Hangi Odaya Kayıt Olmalı?

Emlak ofisi açmak isteyen kişilerin emlak komisyoncusu adı altında faaliyet gösterebilmeleri için ilgili kanun tebliği gereğince Emlak Mesken odalarına kayıt olmak zorundadır. Bunun yanı sıra emlakçılar odası kaydı tamamlandıktan sonra vergi dairesine kayıt olmalı, belediyeden ruhsat olmalı ve sigortalı olarak çalışmıyorsa Bağ-Kur kaydı yaptırmalıdır. Aynı zamanda emlak ofisi açmak için başvuruda bulunan kişilerin sadece bu işi yapmaları ve başka bir iş ile ilgilenmemeleri şartı aranmaktadır.

Emlakçılar Nasıl Çalışmalı?

Eski dönemde emekli olan çok sayıda kişinin emlak ofisi açarak çalışmayı tercih etmesi nedeni ile getirilen yeni yasal düzenleme kapsamında artık emlakçı olmak isteyen kişilerin belirli kuralları yerine getirmesi zorunludur. Örneğin emlak komisyoncusu olarak çalışan kişilerin işyeri tabelaları ve basılı evraklarında emlakçı ibaresi dışında başka bir mesleki terimin bulunması yasaklanmıştır. Yani avukat, öğretmen gibi emlakçının önceki mesleğini gösteren herhangi bir ibarenin yer alması yasaklanmıştır. Yine emlak ofisinde emlakçının hizmet verdiği bölge açıkça belirtilmeli, alınan ücret tarifesi de herkes tarafından açıkça görülen bir yere asılmalıdır. Yine taşınmazlar hakkında detaylı bilgilendirme emlakçı tarafından yapılmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz