Emlakçılar için 5 Yıllık Yetki Belgesi Bu Ay İçinde Yasalaşacak! ( Hasret sona eriyor mu? )

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 30 Ekim 2017 tarihinde görüşmeye açtığı yönetmelik ile ilgili taslağında son aşamaya geldiğini belirtti.
Emlakçılar tarafından dikkatle takip edilen bu yasa ile ilgili bir türlü taslaktan öteye gidemeyen bu düzenleme sektörün kaliteleşmesi açısından büyük önem taşıyor.

Bu düzenleme ile ilgili daha önce detaylı bir taslak metnini daha önce haberlerimizde belirtmiştik, emlakçılık yasa taslağı ile ilgili haberlerimize
Buradan
ve
Buradan ulaşabilirsiniz

Yetki Belgesi 5 Yıllık Verilecek ve Devredilemeyecek

Emlakçılık yapmak isteyen kişilerin ilgili bakanlıktan bir “yetki belgesi” alması şartı geliyor.  Yetki Belgesi 5 Yıl süreyle geçerli olacak ve bu belge başka bir işletmeye devredilmeyecek. her bir işletme için emlakçı yetki belgesi ayrı ayrı verilecek.

Taşınmaz Gösterme Resmi Olarak Ücreti Kalkıyor

Gazete Habertürk’ten Esra Nehir’in haberinde, emlakçılar taşınmazı gösterme adı altında  herhangi bir bedel talep edilemeyecek. Daha önce belirtilen yönetmelik taslağında Kiralama işlemleri için komisyon ücreti 1 aylık kiradan fazla olmayacak.

Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi Kurulacak

Alım satım komisyon bedelleri toplamda %3 olacak. Bu bedel büyük şehir bölgelerinde ve kalabalık ilçelerde toplamda %4 ve bir çok yerde hala uygulanıyor olan komisyon oranı %6 olarak alınıyordu. Alım Satım Kiralama faaliyetlerini takip sistemi kurulacak ve bu sistem “Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi” olacak.

Son Düzenleme 27-28 Nisan

Yönetmelik taslağı ile ilgili düzenlemelerin 27-28 nisan tarihlerinde tamamlanması bekleniyor. Son rötuşlar yapılarak büyük umutlar içinde faaliyete geçmesi beklenen taslak sektöre can suyu verecek gibi görünüyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ‘MAĞDURİYETLERİ GİDERECEĞİZ’

Bülent Tüfenkci, önceki açıklamalarında, “Emlakçıların mesleki yeterliliği, işletmelerin fiziki alanlarına ilişkin standart getirilmesi, emlakçı komisyon oranlarının belirlenmesi, ekspertiz raporlarının alınmasında düzenlemeler yapacağız. Böylece ne alıcı ne de satıcı mağdur olacak” diye belirtmişti.

Emlakçılık yasa taslağı sizce belirtilen tarihte yürürlüğe girer mi? Bu yönetmelik hakkında ne düşünüyor sunuz? Lütfen bizimle paylaşın

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz