Taşınmaz ticaretine yönelik mesleki yeterlilik belgesini almamış olan emlak danışmanları için sınav başvurularının başladığı belirtildi. Aralık 2019’a dek emlak danışmanlarının bu belgeye sahip olması gerekmekte.

Taşınmaz Ticareti Yönetmenliği kapsamında yeni düzenlemeyle beraber birçok meslek için belge şartının gelmesinden dolayı, emlak danışmanları ve inşaat işçileri başta olmak üzere bazı meslek grupları bu belgeyi almak zorunda kalıyor. Belgesi olmayan emlakçıların ise 2019 yılında çalışması mümkün olmayacak.

Belge Yoksa, Çalışmakta Yok!

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmenlik ile beraber gayrimenkul piyasasını yakından alakadar eden bazı düzenlemeler yapıldı. Düzenleme ile beraber mesleki yeterlilik belgesi olmayan emlak danışmanları Aralık 2019’a kadar bu piyasada çalışma sergileyemeyecek.

TOBB MEYBEM AŞ ağını genişleterek emlak danışmanlığı yeterlilik belgeleri veriyor. Bu bakımdan emlak danışmanları bu belgeyi TOBB MEYBEM AŞ’dan mesleki yeterlilik belgesi alabilecekler.

Sınav başvuruları başladı

Emlak danışmanlığı için mesleki yeterlilik belgesi alma sınavları için hem firma yetkilileri hemde çalışanlar Şubat ayı içerisinde başvuru yapmaya başlayacak. Bu başvurular Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi’nden alınabilir. Bu belgeyi almayan ancak hizmet vermeye devam eden işletmelere 4 Bin TL ceza uygulanacak.

Peki Şartlar Neler?

Belgeyi almak için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartların başında ilk olarak on sekiz yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. En az lise mezunu olmanız yada önlisans diplomanız olması gerekiyor. Bunların yanı sıra iflas etmemiş ve adınızın kötü bir şekilde anılmaması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz