Emlakçılar İçin Portföy Geliştirme Yolları

Emlak danışmanları için geniş bir portföy oldukça önemlidir. Müşterinin aradığını portföyünüzde bulması gerekir. Bunun için de çalışmalı ve portföyünüzü genişletmelisiniz.

Portföy Çeşitleri Nelerdir?

– Kapalı Portföy: Anlaşmalı, özel portföydür. Söz konusu emlak için satımı sadece siz yapabilirsiniz. Anahtar sadece sizde bulunur ve satışı mal sahibi bile yapamaz.
– İstifa Mektuplu Kapalı Portföy: Kapalı portföyden tek farkı; mal sahibine sizin belirlemiş olduğunuz tarihte yürürlüğe girecek olan bir istifa mektubu sunarsınız. Mal sahibi sizden memnun olmadığı günden itibaren istifa mektubunuzu yürürlüğe koyar ve göreviniz sona erer.

– Özel Acentecilik Anlaşması: Söz konusu emlak için satış işlemini sadece siz ve mal sahibi yapabilir.

– Açık Portföy: Mal sahibiyle bir anlaşma içinde olunmaz, anahtar alınmaz. Söz konusu emlak için satış işlemlerini herkes yapabilir.
– Komisyon Anlaşmalı Açık Portföy: Açık portföyden tek farkı; emlak satışı yapılan müşteri ile komisyon anlaşması yapılır.

Portföy Nasıl Geliştirilebilir?

– Öncelikle telefon rehberinizle işe başlayabilirsiniz. Kayıtlı olan herkesi arayıp halini, hatırını sorduktan sonra, emlak alım-satım ya da kiralama konusunda yardımınıza ihtiyaçları olup olmadığı hakkında bilgi alın. Eğer kendilerinin ihtiyacı yoksa çevrelerinde bu konuda bir yardıma ihtiyacı olan tanıdıkları olup olmadığı hakkında bilgi alın.

– Çevrenizdeki esnafları ziyaret etmeniz kesinlikle faydanıza olacaktır. İhtiyaçları olduğu takdirde, kendileri için emlak alım-satım ya da kiralama işlemlerini severek yapacağınızdan bahsedin. Şayet ihtiyaçları yoksa, ihtiyacı olan bir tanıdıkları olup olmadığı hakkında bilgi alın.

– Sosyal medyadaki arkadaşlarınızla iletişime geçin. Özellikle Facebook listenizdeki kişilere, emlak sektöründe çalıştığınızı ve ihtiyaçları olduğu takdirde kendileri için emlak alım-satım ya da kiralama işlemleri konusunda yardım edebileceğinizi söyleyin.

– Portföyünüzde bulunan satılık bir konut için 2-3 saatlik tanıtım daveti düzenleyin. Konutun çevresindeki apartmanlara ve işyerlerine dağıtacağınız davetiyeye; gayrimenkulün adresini, özet bilgileri, davet tarihini ve saatini ekleyin.

– Eski müşterilerinizle iletişim halinde olun. Sizden memnun kalmışlarsa kesinlikle onlardan iyi referans bulamazsınız. Kendileriyle sohbet ettikten sonra çevrelerinde yardımınıza ihtiyaç duyan birilerinin olup olmadığını sorun.

– Bölgenize uzak olan emlak danışmanları ile iletişim kurun. Karşılıklı güven ve anlaşma sonucunda iki tarafın da kazançlı çıkabileceği bir işbirliği yapabilirsiniz. Siz onların ilgilenebileceği portföylerinizi ona yönlendirirken, onlar da size bölgenizdeki portföyleri yönlendirebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz