Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan emlakçılar 5 Aralık 2019 gününden sonra işlerine devam edemeyecek. Belgesi olmayan ve kaçak olarak çalışan işletmeler için tam 4 bin TL para cezası uygulanacak.

5 Haziran 2018‘den önce oda kaydı ile vergi levhası kaydı ve Halk Eğitim’den alınan emlakçılık kurs sertifikasını beyan etmeyen bütün emlakçıların Mesleki Yeterlilik belgesi alması gerekiyor. Kanun kapsamında yürürlükte olan ve birçok meslek için belge zorunluğu olduğunu belirtelim.

Bu bakımdan emlak danışmanları ve inşaat işçileri gibi birçok meslek gurubunun bu belgeyi alması gerekiyor.

Son gün 5 Aralık

Bu yıl 5 Aralık gününe dek Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan emlak danışmanlarının işlerine devam edemeyeceği ifade ediliyor.

Ciddi cezalar uygulanacak!

Kanun kapsamında bu belgeyi almayan ve işlerine devam eden işletmeler için 4 Bin TL‘den başlayan cezalar uygulanacak. Bu bakımdan emlak ofislerine kaydı olmayan danışmanların hiçbir şekilde satış ve kiralama işlemlerinde bulunamayacaklar.

Başvurular nasıl yapılıyor?

Emlak danışmanlarını yakından ilgilendiren mesleki yeterlilik belgesi almak için firma yetkilileri ile çalışanların başvuru yapabileceğini belirtelim. Bu başvurular için Ticaret ve Sanayi Odası’na yapılması gerekiyor. Sınav ile belgelendirme hizmetleri ise TOBB MEYBEM tarafından sağlanacak.

Şartlar Nedir?

Mesleki Yeterlilik belgesi almak için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartların başında 18 yaşını doldurmanız ilk şart olarak görülüyor. Lise mezunu veya dengi olmalısınız. İflas etmemiş ve etmiş olsanız bile itibarınızı kazanmanız gerekmekte. Herhangi bir kasten suçtan yargılanmamalısınız. Bunların yanı sıra adınızın kirlenmemiş olması (hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik gibi) Temiz bir sicilinizin olması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz