Emlakçılara uzun süredir sorun yaşatan ve yabancılara konut satışı için aranılan askeri izin belgesi şartı sonunda kaldırıldı. Askeri izin belgesi alınması zorunluluğu belirli ille

Emlakçılara Askeri İzin Müjdesi 
Emlakçılara uzun süredir sorun yaşatan ve yabancılara konut satışı için aranılan askeri izin belgesi şartı sonunda kaldırıldı. Askeri izin belgesi alınması zorunluluğu belirli illerde kaldırılırken bu illerden biride yabancıların yoğun ilgi gösterdiği Aydın oldu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Didim Ticaret Odası Meclisi üyesi Deniz Demir verilen kararın son derece önemli olduğunu belirtti. 
İlgili Makamlar Ortak Mutabakata Vardı 
Askeri izin belgesinin kaldırılması için Genel Kurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Daire Başkanlığı ortak mutabakata vardı. Varılan mutabakat sonrasında yapılacak olan tespit çalışmaları için belirlenen illerde Genel Kurmay Başkanlığı tarafından askeri makamlardan izin alınması şartı kaldırılmış oldu. Bu sayede yabancılara konut satışında büyük sorunların yaşanmasına neden olan büyük bir engel kaldırılmış oldu. 
Askeri İzin Belgesi Zorunluluğu Kaldırılan İller Hangisi?
Yabancılara konut satışı rakamlarının düşmesine neden olan askeri izin belgesi zorunluluğu sadece belirli illerde kaldırıldı. Bu iller arasında ilk sırada Aydın yer alıyor. Ancak Aydın iline bağlı olan Dilek Yarımadası bu muafiyetin dışında tutuldu. Buna ek olarak; Aksaray, Adıyaman, Çankırı, Çorum, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sinop, Uşak ve Yozgat illerinde de askeri izin belgesi zorunluluğu ortadan kaldırılmış oldu. Tanınan bu fırsatın emlakçılar tarafından iyi bir şekilde değerlendirileceğini belirten Demir bunun yabancılara gayrimenkul satış rakamlarını da arttıracağını vurguladı. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz