Yıllık 2 Milyar Dolar Vergi Kaybı Sadece Konut Satışında Yaşanıyor

Türkiye’nin en güçlü olduğu alanların başında yer alan inşaat sektörü her yıl binlerce konutun satılmasını sağlıyor. Açıklanan veriler dikkate alındığında ülkemizde her yıl 110 milyar dolarlık konut satışının gerçekleştirildiği görülürken konu hakkında açıklamalarda bulunan Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş aslında bu rakamın 160 milyar dolar seviyesinde olduğunu iddia etti.

Vergi Kaybı Alınan Önlemlere Rağmen Büyüyor

Taş yapmış olduğu açıklamada alınan tüm önlemlere rağmen konut satış bedellerinin düşük gösterilmesi ya da hiç beyan edilmemesi nedeni ile Türkiye’de 50 milyar dolara yakın satış bedelinin vergilendirmeye tabi tutulmadığını söyledi. Bu tutar üzerinden hesaplama yapıldığında Türkiye’de yıllık 2 milyar dolarlık bir vergi kaybının yaşandığı ortaya çıkıyor. Hükümet tarafından alınan tüm önlemlere ve yüksek vergi cezalarına rağmen ne yazık ki gayrimenkul satışlarında yapılan düşük beyanlar oldukça ciddi bir vergi kaybına neden oluyor. Gayrimenkul sektöründe en fazla konut satışı gerçekleştirilirken konut satışlarının dışında da yıllık 1 milyon adet gayrimenkul satışı gerçekleştiriliyor.

Vergi Kaçakçılığı Mutlaka Önlenmeli

Gayrimenkul sektöründe vergi kaçağının önlenmesi amacı ile yeni önlemler alınmasının zorunlu olduğunu belirten Taş bunun için Dubai sistemine benzer bir sistemin Türkiye’ye getirilmesi gerektiğini belirtti. Vergi kaybını en aza indirmek için mutlaka emlakçıların kurumsallaşarak faturalı çalışmalarının zorunlu hale getirilmesi gerekiyor ancak yakın zamanda bu uygulamanın hayata geçirilmesi oldukça zor görülüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz