Emlakçılardan Komisyon İsyanı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan taslak sonucunda emlakçıların alacağı komisyonun, satış bedelinin yüzde 3’ü ile sınırlanması durumuna tepki gösteren emlakçılar, kurumsal ofislerin kapanma durumuna geleceğini belirtti.

Yönetmelik, Satış Hızını Geriye Çeker

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, yönetmelik taslağının yayınlanmasının ardından Bakanlığa gidildiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Bu yönetmelik bu haliyle bizi olumsuz etkileyeceği gibi, satış hızını da oldukça geriye çekecektir. Bu bireylere ve firmalara ek maliyetler getirir. Ayrıca bu haliyle İspanya’da olduğu gibi normal ve premier sözleşme gibi ayırıcı sözleşmeler ortaya çıkmasına neden olur. Normalde şu an biz gönüllü olarak bize hizmet bedeli verenlere diğer emlakçılarla aynı oranlarla satış yapıyoruz. Gönüllü olarak hizmet bedeli verenlere fiyat sınırlaması getirmek ticarete aykırıdır zaten. Nitekim hali hazırda biz oranlarımızı devletin onayladığı ve odaların gönderdiği oranlarla yapıyoruz.”

Komisyon Yüzde 1 Civarına Düşüyor

Gökhan Taş, komisyon oranının yüzde 3 olarak alınması durumunda KDV ve gelir vergisinin düşürülmesi takdirinde oranın yüzde 1’e ineceğini belirterek: “Şu an yönetmelikte komisyon bedeli toplamda yüzde 3 olarak belirtilmiş durumda. Bundan KDV ve gelir vergisi düşüldüğünde yüzde 1 civarında bir gelir kalıyor ki bizim giderlerimiz zaten yüzde 3,54. Yönetmelik bu haliyle çıkar ise kurumsal markalar olarak yok oluruz. Ofisler kapanır. Şu an zaten sektör şeffaflaşmadığı için vergisel kaybı sadece harçta 2 milyar dolar, toplamda 5 milyar dolar. Önerdiğimiz Dubai modeli herkesi güvence altına alacak.” dedi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz