Satılan Emlağın Fiyatı Üzerine Fiyat Koymak

Emlak sektörü komisyon üzerine kurulmuş bir sektördür. Yani bir müşteri evini, arsasını satmak veya kiralamak istediğinde emlakçılara veya emlak ofislerine gelerek ilan verirler. Bu ilan sonucunda satış veya kiralama olduğunda emlakçı bu işlemlerden komisyon alır. Alacakları bu komisyon miktarı ise yasal olarak belirlenmiş olup yüzde 3 kadardır. En fazla alınabilecek olan komisyon budur. Fakat bazı emlakçılar gayrimenkulün sahibi tarafından belirlenen fiyatın üzerine fiyat koyarak gayrimenkulü satmaktadır. Bu durum bir yönü ile yasal değildir. Fakat bu konu ile ilgili tam bir bilgi bulunmadığından dolayı yasal olmadığını da söylemek zordur.

Emlakçılar Hem Aradaki Farkı Hemde Komisyonu Cebe İndiriyor

Diyelim ki bir müşteri konutunun satışı için emlakçıya geldi ve fiyatı 150 bin TL olarak emlakçıya bildirdi. Fakat emlakçı konutu almak isteyen kişiye 160 bin TL ‘den satış yaptı. Konutun sahibi ise bu durumdan habersiz ve 150 bin TL’yi alıyor. Emlakçı ise aradaki 10 bin TL’lik kısmı kendisine ayırıyor. Bir de emlakçının alacağı komisyon bulunuyor. Emlakçı normal fiyattan yüzde 3 komisyon alacak olduğundan, 150 bin TL’lik satıştan toplam 9 bin TL komisyon alacaktı. Fakat bu uyguladığı fiyat artışı ile komisyon haricinde 10 bin TL daha almış oldu. Yani 9 bin TL kazanacakken 19 bin TL kazanmış oldu. Bu durum etik olarak doğru bir davranış olmadığı herkes tarafından kabul görmektedir. Yapılması en doğru olan şey size verilen satış fiyatı üzerinden komisyonunuza razı gelmektir.. Çünkü müşterilerinizin bundan haberi olduğunda güvenilirliğiniz azalacak ve sektörde küçülmeye
başlayacaksınız.

Böyle Davrandıkça Emlakçıya Güven Olmaz !

Bu ve bunun gibi şikayetler ile çoğu kez karşılaştığımız olmuştur. Aslında bu durum kendi firmanız etrafındaki müşterileri size karşı güvensiz hissetmesinden ziyade, müşteriye yaptığınız her olumsuz hareket tüm sektörü baltaladığının farkına varılması gerekiyor. Emlakçıların en çok yakındıkları etken güven olması sebebiyle bu yapılan yanlış işlemler doğrultusunda müşterilerin emlakçılara güvenmemesi son derece normal olarak görülür.

Sonra Vay Efendim Biz Niye Çırak Çıktık

Emlakçılıkta kalıcı olmak isteniyorsa mutlaka her müşteriye dürüst davranmalı. Bu gibi durumlarda her zaman empati yapılmalı. Düşünün ki bir gayrimenkulünüzü satmak istiyorsunuz ve bir emlakçı ile anlaştınız. Sizin haberiniz yok iken anlaştığınız rakam üzerinden farklı bir rakama pazarlandığını ve aradaki ücretin cebe indirildiğini duyduğunuzda tepkinizin hiçte normal olacağını zannetmiyorum. Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmayın..

Ben 100Bin TL isterim Sen kaça Satarsan Sat !

Emlakçıların  sık karşılaştığı durumlardan bir tanesi de bu durum.Yukarıda bahsettiğimiz durum alıcı ve satıcı haberdar olmaz iken burada ise satıcı ve emlakçı arasında şifaen bir anlaşma yapılarak, satıcı emlakçının satacağı rakama müdahale etmiyor. Başlıkta verdiğimiz fiyat sadece örnektir. Yine bu fiyat üzerinden devam etmek gerekirse, satıcı emlakçıya gayrimenkulünü teslim ederken ben bu kadar para alırım gerisine karışmam sen neye satarsan sat diye bir tavırla gider. Bu tavır her ne kadar emlakçı ve satıcı arasında haberli bir durum olsa da bu da çok yanlış bir tutumdur. Bu durumdan haberdar olmayan alıcı normalde 100 Bin TL ye alacağı gayrimenkulü Emlakçının insafına göre 121230-140 Bin TL ye kadar alabiliyor. Bu kadarda olmaz demeyin ben gördüm oluyor. Hatta bazı bölgelerde bu rakamlar 2 katına bile çıkıyor.

Gücünüz Varsa Kendiniz Alın

Komisyonla yetinmiyor ve potansiyelinize güveniyorsanız ve son olarak size gelen ve prim yapabilecek gayrimenkulü satın alma şansınız varsa satın alın ve o şekilde üzerine dilediğiniz rakamı koyabilirsiniz. Biz zaruri olarak etik olandan bahsediyoruz. Şayet gayrimenkulü satın alma şansınız yok ise, durumu etik hale getirmek için baştan satıcı ile anlaşıp satış fiyatı belirledikten sonra anlaşılan fiyat üzerinden daha fazla bir fiyata sattığınız takdirde fazla satış yapılan rakam size ait olacağını satıcıya açık bir şekilde belirtin

Genel olarak bir çok emlak sahibi bu teklifi kendisi de önerebilir. Örnek olarak 100 Bin tl olarak satışa sunulan bir gayrimenkul, sahibi tarafından ben 100 Bin TL alırım sen kaça satarsan sat diyeceklerdir. Burada Emlakçının kendi marifetleri doğrultusunda gayrimenkulü fazla bir fiyata satarsa 100 TL üzerindeki ücreti kendisi alabilir. Tabi böyle bir durumda tekrardan satıcıdan herhangi bir komisyon bedeli talep etmemesi gerekiyor. 100 bin liralık bir emlakı 120 Bin Tl ye satıp 20 binlira kazanırken birde komisyon talep etmek yine etik dışı bir davranış olacaktır. Tabi söylediğimiz tüm bu durumlar satıcı ile baştan konuşulmuş şekilde planlanması gerekiyor. Aksi takdirde böyle bir durumdan haberi olmayan mal sahibi sizin fazla kazanmanızı hazmedemez ve işi bozabilir. Daha da kötüsü almanız gereken komisyonu da alamayacak duruma gelirsiniz. Bu ince çizgiyi iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Emre Çelik / Emlakdanismanlari.com

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz