Artık herkes emlakçı olamayacak

Türkiye’de her yıl milyonlarca gayrimenkul alıp satımı yapılırken, vatandaşı koruyan düzenleme hayata geçiyor. Artık herkes gayrimenkul ticareti yapamayacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile konut, arsa ve tarla satışlarında alıcı ve satıcı arasında aracılık eden emlak komisyoncularına standart geliyor. Artık herkes taşınmaz ticareti yapamayacak. Emlak bürolarında olması gereken kurallar dışında komisyon oranı, sözleşmeler, sorumluluklar ve teminatlar da düzenlenecek.

Bakanlık, bu alandaki boşluğu doldurarak gayrimenkul almak isteyenlerin başına gelebilecek mağduriyetlerin önlenmesini amaçlıyor.

Komisyon Oranları Düşürülecek

Yapılması hedeflenen düzenleme ile vatandaşların özellikle şikayetçi olduğu komisyon oranlarına da çeki düzen getirilmiş olacak. Bakanlık taslak metnin önümüzde günlerde basın ile paylaşılacağı bilgisini verdi. Şu an hazırlıkları devam eden çalışma ile taşınmazlara yönelik aracılık ve danışmanlık faaliyetlerine yönelik usul ve esaslar gözden geçirilecek.

Yönetmelik taslağında, emlak bürolarında aranacak şartlar, bu büroların çalışmaları ve yürütecekleri faaliyetler, uymakla yükümlü olduğu kurallar gibi esasların bulunması öngörülüyor.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunu’nun geçtiğimiz yılın başında yürürlüğe girdiğini hatırlatan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada taşınmaz alım satımının Türkiye ekonomisinde geniş bir yeri olduğuna  ancak sınırlarının tam olarak bilinmemesi nedeniyle bu alandaki boşluğu doldurmaya çalışanlar tarafından çeşitli sorunların yaşandığını söyleyerek  taşınmaz devrine yönelik düzenlemeler bakanlık  tarafından mevzuat çalışmalarına başlandığını da ekledi.

Herkes Emlakçılık Yapmalı mı?
Sizce Komisyon oranları Düşürülmeli mi ?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz