Emlakçıların Tapuda Çektiği Sıkıntılar

İş gereği emlakçılar ile tapu çalışanları arasında ister istemez aralarının iyi olması gerektiği kabul edilmez bir gerçek gibi duruyor. Emlak ile ilgili %90 tüm işler tapu dairesinden geçtiği için sevmediğiniz kişiler dahi olsa güler yüz göstermelisiniz. Aksi halde işinizin yapılmaması yada yarım yapılması gibi sorunlarla karşılaşmanız kuvvetle muhtemel.

Emlakçılar artık elini kolunu sallayarak tapu dairelerinde işlem yapamayacak gibi görünüyor.

Daha öncesinde Emlakçılar odasından alınan “Tapu takip sözleşmesi” ile tapuda alıcı-satıcı adına işlem yapılabiliyorken yeni düzenleme ile mevcut sözleşmelere Damga Vergisi istenecek. Her sözleşme için uygulanabilecek olan damga vergi sistemi, tapuda müşteri adına işlem yapabilmek için maliyeye ödenmesi zorunlu kılındı. Tapu takibi yapmak isteyen aracılar sözleşme ile birlikte Maliyeye giderek sözleşme Damga Vergisi ödeyecek ve aldığı makbuz ile birlikte tapu dairesinde işlem yapabileceklerdir.

Tapu Kadastro Müdürlüğünden yayınlanan bildirgede,  Damga vergisinin yanı sıra, sözleşme üzerinde fiyatın belirlenmesi, emlak rayiç bedeli ve gerçek bedeli belirtilmek zorunda olduğu bildiriliyor. Bu işlemle birlikte gerçek satış değerinden düşük gösterilebilecek satış bedelleri tespit edilmesi halinde, tespit edilen tutar re’sen alınırken %25 de ekstra bir ceza uygulanabilir.

2015 öncesinde emlakçıların Emlakçılar odasında aldığı yetki belgesi haricinde tapu işlemi için herhangi bir belge istenmiyordu.

Bu durumla birlikte emlakçıların işleri biraz daha zorlaştırılırken, devlet hazine kazançlarını kontrol almayı hedefliyor. Tapu kadastro genel müdürlüğü tapu Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan bildirgeyi aşağıda detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Tapu Dairesinde yaşanan sıkıntılarınızı lütfen yorumla paylaşın

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz