Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi

/ 10 Ocak 2017 / 6.230 / 9 Yorum
Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi?

İpotek; bir borca karşı alacaklıya verilen teminatı ifade eder. Bankalardan kredi kullanırken genelde ipotekli krediler daha düşük faiz oranlarına sahip olduğu için kredi çekenler tarafından tercih edilmektedir.

Haciz ise alacağını tahsil edemeyen kurumların borçlusunun gayrimenkulüne hukuki yaptırımlar ile icra daireleri aracılığı ile koyduğu şerhtir. Bir mala tapuda hacz şerhi konulduğunda artık onun haczi caiz olur. İcra müdürlüğü tarafından bu mala el konulmakta ve alacağın tahsil edilebilmesi için mal satışa çıkarılmaktadır.

İpotekli veya hacizli tapuları satabilmek için;

• Borcu kapatarak ipoteği kaldırabilir böylece tapuyu devredebilirsiniz.
• Bankayı devre dışı bırakarak alıcı ve satıcı arasında bir anlaşmada bulunabilir ve borcu gayrimenkulün yeni sahibine devredebilirsiniz.
• İpoteğin devrini sağlamak için banka ile görüşerek eski krediyi kapatıp gayrimenkulün yeni sahibi üzerine yeni bir kredi açarak yeni tapuya ipotek koydurabilirsiniz.

Alım satım işlemi sırasında tapuda yer alan herhangi bir haciz veya ipoteği gayrimenkulün alıcısı durumundaki kişi kabul etmeden satış işlemi gerçekleşmez. Eğer bu durumda bir malı satın almayı planlıyorsanız borcun güncel durumunu öğrenmeden işleme girişmemeli ve toplam borç miktarını satış bedelinden düşürmelisiniz. Yaşanacak herhangi bir olumsuzlukta bu konuda tek sorumlu malın yeni sahibi olmaktadır.

Eğer gayrimenkul üzerinde kamu haczi var ise bu haciz kaldırılmadığı müddetçe tapuda işlem yapılamaz. Mal alınamaz, satılamaz, üzerinde yeni haklar tesis edilemez. Öncelikle devlete olan borç ödenmelidir.

Sorununuz Daha farklı ise lütfen konu altından yorumlayın size yardımcı olmaya çalışacağız

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Etiketler

1983 Sakarya/Sapanca Doğumlu Öğrenim Durumu : Sakarya Üniversitesi/Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunu İktisat Fakültesi/Kamu Yönetimi Mezunu Emlakdanismanlari.com'da danışmanlık yapıyor

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi (9 Yorum)

 1. Kamu hacizi ve benim hacizim var bu şekilde gayrı menkulün tapusunu almak istiyorum. Yalnız haciz tapıda 112500 TL gözüküyor. Sgk ise 235000 TL öderseniz haczi kaldırırız diyor. Rakamlar neden farklı?. Sgk zaten yakaladık tüm alacağımızı alalım mı diyor?

  • Merhaba, tapuda geçen haciz rakamından sonra kişinin borcu yükselmiş olabilir. Haciz borcu kime ait, bunları detaylı bilmemiz gerekiyor. Alakacaklı borcun tamamını almadan hacizi kaldırmayabilir.

 2. bizim evi kredili aldım.daha borcun bitmesine 6 yıl var.
  ma dün bi yazı geldı bina arazisinin belli bi kısmından tranvay gececek bu alanı 11 m2 kamulaştıracaklarını belirtiyorlar.
  bu kamulaştırma için uzlaşma istiyorlar.
  benim sorum şu kamulaştırma yapıldı fiyat belirlendi.bizim tapu kredili bu belirlenen para hesabımıza yatar mı yoksa ne olur. işin içinden çıkamadım.

  • Merhaba, kamulaştırma bedelleri hesabınıza yatar banka bu ücrette herhangi bir kesinti yapamaz. Tabi kamulaştırılacak alanın tapunun değerine ne kadar etki edeceği de bu konuda önem teşkil edebilir.

 3. Müşterek bir tapunun içinde hissem bulunmaktadır bir firmaya olan borcumdan dolayı icralığım alacaklı olan firme hiseme şerh koymuştur bu durumda hissemi çocuklarıma devredebilirmiyim yada satışını verebilirmiyim

 4. Merhabalar benim sorunum şu isim hakından dolayı bana dava açıldı ve dörtbin lira ceza cıktı bana evime hacze geldiler ve hacze kıymet bişey bulamadılar bu defa tapusu bana ait dukanima haciz koydular ödemezsem neler olabilir veya dükkanımi satisa çıkarabilirlermi hoşçakalın