Emlakçıların Yetki Belgesi Başvuruları Devam Ediyor

 

Yapılan yeni yasal düzenlemeler ile beraber emlakçılık yapmak isteyen kişilere yetki belgesi alma zorunluluğu getirilmişti. Yetki belgesi başvuruları tüm hızı ile devam ederken belge almak için başvuruda bulunan kişi sayısı de her geçen gün artmayı sürdürüyor. Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği kapsamında getirilen zorunluluk gereğince yetki belgesi almak isteyen kişiler başvurularını Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden kolaylıkla yapabiliyor.

Başvurular Sadece Sistem Üzerinden Kabul Edilecek

 

Yetki belgesi başvurusu hakkında açıklamada bulunan Altın Emlak Genel Müdür Mustafa Hakan Özelmacıklı “Yetki belgesi başvurularında herhangi bir ücret alınmayacak. Yetki belgesi başvuruları Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden yapılacak ve yetki belgesi de sistem üzerinden Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilecek. Sistem üzerinden yapılmayan başvurular da kabul edilmeyecek. 05 Haziran 2018 tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların faaliyetlerine devam edebilmesi için en geç 05 Aralık 2019 tarihine kadar yetki belgelerini almaları gerekiyor” diyerek bilgilendirmede bulundu.

Yetki Belgesi Başvurusu İçin Sisteme Üye Olmak Yeterli

 

Başvuru süreci hakkında da bilgi veren Özelmacıklı Yetki belgesi başvuruları, emlak işletmesinin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü tarafından Bilgi Sistemi üzerinden takip edilecek. Başvuru sonrasında emlak işletmesinin yeter şartları taşıyıp taşımadığı, başvuru tarihinden itibaren yedi gün içinde Ticaret İl Müdürlüğü tarafından bir tutanakla yerinde tespit edilecek. Yetki belgesi verilmesinde aranan şartları taşıdığı anlaşılan işletmelere, başvuru tarihinden itibaren on gün içinde yetki belgesi verilecek. Yetki belgesi talebi reddedilen işletmelere durum gerekçesi ile gene sistem üzerinden bildirilecek. Yetki Belgesi, her işletme için ayrı ayrı düzenlenecek, devredilemeyecek ve beş yıl geçerli olacak” dedi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz