Türkiye’den yabancı kişilerin konut almasını sağlayan acente ya da kişiler istediğini buluyor ancak yüksek komisyon alınmasından dolayı yatırımcı kaçıyor. Sektör temsilcilerinden birinin yaptığı açıklamada da, aynı evi yabancı %30 daha pahalı bir fiyatla alıyor. Bu durum da fark edildiği zaman Türkiye’ye olan güven azalıyor şeklinde ifadesine yer verdi. Yabancı konut satışı geçen seneye göre %78.30 yükselerek 22 bin 234’ten 39 bin 663’e ulaştı.

Bu sene ise ilk 8 ay yabancılara satışı yapılan konut sayısı 2018’in aynı dönemine göre %50 yükseldi ve 27 bin 748 oldu. Yabancıya satışla alakalı kurumsal gayrimenkul firmalarına danışmanlık yapan Temeltaş Proje Geliştirme şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş, yabancı kişilere satış için %10-15 komisyon alındığını ve yerli alıcının iskonto payını da dikkate aldığımız aynı evin %30’u aşan bir oranla daha pahalı satışının gerçekleştiğini belitti.

Ahmet Temeltaş tarafından yapılan açıklamaya göre, “Son dönemde bu iş acentelerin de kontrolünden çıktı. Öyle ki başka iş kollarından aracılığa soyunan var. Garson, şoför, resepsiyon çalışanı yabancı müşteri getiriyor. 1 saat önce tanıştığı yabancı üzerinden dakikalar içinde 100 bin lira kazanıyor. Üstelik bunlar faturasız işlemler. ‘Yüzde 10-15 komisyon vermezsen alır müşteriyi giderim, firmanı da kötülerim’ diyor. Firmalar da satışlar bu kadar durgunken buna hayır diyemiyor. Ama son dönemde yabancı bu fiyat farkını anladı ve güvenlerini kaybediyorlar” Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, emlakçıların yaptığı doğru bir davranış mı?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz