Birine ihtiyacınız var mı? Tüm komisyonu cebine alıyorlar mı? Gerçekleri düzeltelim.

Alıcılar ve satıcılar genellikle piyasaya emlakçılarla ilgili yanlış düşüncelere girerler – nasıl çalışırlar, sürecin nasıl işlediğini ve ajans ilişkisinin neyle ilgili olduğunu.

Yabani otlara çok fazla girmeden, herhangi bir gayrimenkul işleminde, büyük olasılıkla iki figür olduğunu belirtmek yararlıdır: biri alıcı, diğeri satıcı için.

Hem alıcının hem de satıcının acenteleriyle çalışma hakkında beş efsane (ve beş gerçek).

1. Emlakçılar ne olursa olsun% 6 komisyon alır

Çoğu insan temsilcilerinin tüm komisyonu ele geçirdiğini varsayar . Bu iyi olurdu, ama doğru değil.

Gerçek

İlk olarak, satıcının komisyonu ödediğini bilmek yararlıdır ve dört yolu ayırırlar: iki aracı ve iki ajan arasında.

Son olarak, komisyon komisyonu sabit değildir veya taş değildir ve satıcılar bazen komisyonda pazarlık edebilirler.

2. Bir acente ile anlaştıktan sonra sıkışıp kalmak

Bir satıcıysanız, emlakçı ve aracıları ile bir sözleşme imzalarsınız. Bu sözleşme, genellikle altı aydan bir yıla kadar olan bir dönemi içerir. Anlaşmayı imzaladıktan sonra, aslında, vade boyunca temsilcileriyle sıkışıp kalabilirsiniz. Ancak durum her zaman böyle değildir.

Gerçek 

İşler yolunda gitmezse, acenteden veya aracı kurum yöneticisinden sizi sözleşmeden erken bırakmasını isteyebilirsiniz .

Alıcılar nadiren bir sözleşme altındadır. Aslında, alıcının temsilcileri müşterileri bir ev bulana kadar ücretsiz çalışır. Bir ay kadar hızlı olabilir veya bir yıl veya daha fazla sürebilir. Ve bazen bir alıcı asla bir ev satın almaz ve acenteye ödeme yapılmaz.

Bir acentenin arabasına atlayıp tur rehberi oynamasını istemeden önce, bir oturma danışmanlığını veya bir çağrıyı düşünün ve uygun olup olmadıklarını görmek için çevrimiçi yorumlarını okuyun.

Aksi takdirde, yavaş başlayın ve kendinizi rahat hissetmiyorsanız, onlara erken bildirin – çok fazla zaman geçmesi durumunda temsilcinizden ayrılmak daha zordur.

3. Alıcılar ev satışı için emlakçı ile görüşme

Bugünün alıcıları, yiyeceklerden havalimanına kadar birçok şeyi talep üzerine alıyor. Emlak söz konusu olduğunda, alıcılar artık çoğu mülk listesi çevrimiçi olarak yaşadığı için bir ev satın almak için sadece akıllı telefonlarına ihtiyaç duyduklarını varsayarlar.

 

 

İlk kez bir bölgeye yeni gelen alıcılar veya satıcılar ne bilmediklerini bilmiyorlar ve bir savunucuğa ihtiyaçları var.

Listeleme aracısı satıcının çıkarlarını temsil eder ve satıcı için en iyi fiyat ve şartları müzakere etmekten sorumludur. Dolayısıyla doğrudan satış acentesi ile çalışmak satıcı lehine bir çıkar çatışması yaratır.

Mükemmel bir alıcının temsilcisi yerel pazarını yaşıyor ve nefes alıyor. Muhtemelen içerideler ve yakınlardaki düzinelerce evin tarihini biliyorlar. Topluluğa bağlılar ve en iyi müfettişleri, borç verenleri, mimarları ve avukatları biliyorlar.

Birçok işlemi kolaylaştırdılar, yani tüm kırmızı bayrakları biliyorlar ve bir evden ne zaman kaçacağını (veya eve doğru) söyleyebileceklerini söylüyorlar.

4. Anlaşılan emlakçı en iyisi mi?

Birçok insan tüm ajanların eşit yaratıldığını düşünüyor.

Gerçek
Harika bir yerel ajan inanılmaz bir fark yaratabilir, bu yüzden asla yerleşmeyin. Doğru ajan size zamandan ve paradan tasarruf edebilir, sizi beladan uzak tutabilir ve koruyabilir.

Yaklaşık on yıldır aynı şehirde yaşayan ve çalışan bir ajan düşünün. Sokakları ellerinin arkası gibi biliyorlar. Diğer yerel ajanlarla derin ilişkileri var. Çevrimiçi verilere bakarak açıklanamayacak olan anlaşmalar ve geçmiş işlemler hakkında iç izleri var.

Bu aracıyı bir bölgeyi ilk kez ziyaret eden biriyle karşılaştırın. Bazı acenteler açık değildir ve satış yapmakla daha fazla ilgilenebilir. Birçoğu sizinle uzun vadeli bir ilişki kurmayı önemsiyor, çünkü işleri yönlendirmelere dayanıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz