Korsan Emlakçı Devri Kapandı

Antalya’da emlak sektörü üzerinde bir takım çalışmalar yapılarak korsan emlakçılık devrinin tamamen bittiği gözlemleniyor. Bundan sonra Antalya’da emlakçılık yapacak olan birisinin Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilecek olan sertifikaya sahip olması gerekiyor.

Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği bilindiği üzere Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan yeni bir düzenleme oldu. İlgili yönetmelik gereği merdiven altı emlakçılığın sona erdirilmesi bundan böyle emlak sektörü ile ilgili çalışma yapacak olan kişilerin yetki belgesi alması kararı alındı. Peki, Antalya’da emlakçılık yapma belgesi nasıl alınır, kimlerin alması gerekiyor?

Emlak kiralama ve satma hizmeti verenler, tapu işlemlerine aracılık edenler, emlak ofislerinde çalışan emlak danışmanları, tacirler ve esnafların alması gerekiyor. Emlak belgesi alma son tarihi ise 5 Haziran 2019 olarak belirlendi.

 

Denetimlere Başlandı

 

Antalya’da taşınmaz yetki belgesi alımı için şuanda 100 kişinin başvurduğunu biliniyor. İnternet üzerinden başvurular yapılabiliyor. Konuyla ilgili il müdürlüğü tarafından 7 kişinin ‘Taşınmaz Ticareti Birimi Denetim Ekibi’ adı altında denetimlere başladığı açıklandı.

 

Tam 5 Bin Kaçak Emlakçı Var

 

ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ayanoğlu, söz konusu kaçak emlakçılığın önüne geçilmesi için yapılan bu çalışma hakkında yorumda bulunarak çalışmanın emlak sektörünü disipline edeceğini söyledi. Ayanoğlu açıklamasında; ‘’ Artık her önüne glen bu işi yapamayacak. ATSO’ya kayıtlı bini aşkın emlakçı var. Neredeyse 5 bin kaçak emlakçı Antalya’da bulunuyor. Çalışmayla birlikte merdiven altı emlakçılık son bulacak ‘’ dedi.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz