Hukuken Fabrikalar, atölyeler, kar amacı güderek KOBİ’ler, ticari amaç olarak kullanılan müesseseler Ticari İşletme sayılmaktadır. Bunun yanı sıra aracılık, acentecilik komisyoncu

Emlakçılık ve Komisyonculuk Hangi Ticari İş Kategorisine Girer?
Hukuken Fabrikalar, atölyeler, kar amacı güderek KOBİ’ler, ticari amaç olarak kullanılan müesseseler Ticari İşletme sayılmaktadır. Bunun yanı sıra aracılık, acentecilik komisyonculukta ticari kar amacı olduğundan ticari işletme olarak faaliyet göstermektedir. 
Bir ticari işletmeye kısmen dâhil olan bir kimse veya kendisi için işleten kişilere tacir denmektedir. Komisyoncu ise kendisi için veya bir kimsenin hesabı için belirli bir fiyat karşılığında alım-satım işlemleri yapan ve bu ticari işlemleri meslek haline getirmiş kişilere denmektedir. 
Emlakçılıkta taşınamaz malların kendisi veya bir kişinin hesapları doğrultusunda satıcı ve alıcıyı bir araya getiren ve ticari bir işlem yapıldıktan sonra komisyon alarak kar amacı güden ticari işletmelere denmektedir. Yani komisyonculuktan doğan emlakçılık türü daha çok gayrimenkul mallar üzerinde ticari amaç gütmekte ve ister kendi adına ister başka kimselerinin hesabı doğrultusunda alım satım işlemlerini gerçekleştirirler. 
Emlakçılıkta Komisyonculuk
Ticari iş kategorisi olarak ise komisyonculuk ve gayrimenkul yani taşınamaz mallar üzerinden alım ve satım iş kategorisine girdiğini söyleyebiliriz. Emlakçılık ve gayrimenkul alım-satım işlemlerin de komisyon ile kar amacı güdülmektedir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.