TEMFED Genel Başkan Yardımcısından Çarpıcı Açıklamalar

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Selim Madenli, emlak sektöründe çoğalan dolandırıcılık olaylarına karşı önlem almak amacı ile yeni bir adım atıldığını, taslak hazırlandığını belirtti.

Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı

TEMFED Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Selim Madenli, Türkiye’de yıllardır sürmekte olan emlak sektöründeki dolandırıcılık olaylarının önüne geçilmesi, sektörün yeniden düzenlenmesi adına Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı’nın hazırlanması ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne iletilmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Kayıt dışı satış yapan emlakçıların sayısının 350 bin civarında olduğunu, önlem alınması adına taslağı hazırlanan yasanın en kısa zamanda Meclisten geçirilmesi gerektiğini de belirtti.

Tüm Emlakçılar Bir Çatı Altında Toplanmalı

Emlak sektöründeki dolandırıcılığın önüne geçmek adına tüm emlakçıların bir çatı altında toplanmasına yönelik çalışmalarda bulunulduğunu belirten Yavuz Selim Madenli,  “Baktık ki TOBB’da 30 bin üye, TES 100 bin üye. Biz bir emlakçılar birliği çatısı oluşturalım ve Türkiye Emlakçılar Birliği adıyla tüm emlakçıları bu çatı altında toplayalım istedik. Bütün denetlemeleri de bu birlik üstlensin. Türkiye şartlarında doğru olanı da buydu. Bu arada 2003 yılında emlakçılar standardı hazırladık. 1730 sayılı standartlar yasasına atfen. Buna göre emlakçıların denetlenmesi ve standartlara uyulması, kurallara uymayanlar hakkında ilgili yasaya göre 1 aydan 6 aya kadar hapis cezaları ve 9875 lira civarında para cezaları uygulanması söz konusuydu. Fakat sanayi odaları bu konuda yeterli donanıma sahip olmadığı ve denetleme yetkisi federasyona verilmediği için bu girişimimiz geçerlilik kazanamadı” şeklinde açıklamada bulundu.

Üç Gün Sonra Başka İsimle Piyasaya Çıkıyorlar”

Yavuz Selim Madenli, ülke geneline yayılan dolandırıcıların nasıl sahte isimlerle, sahte yöntemlerle insanları dolandırdığını şu sözleri ile açıkladı; “Birisi kalkıyor kendi kendine evinde oturarak emlak bürosu gibi internetteki satış sitelerine ilan veriyor ve eşinin dostunun evlerini satmaya başlıyor. Bu o kadar gelişti ki, birisi kalkıp bir tanıdığının evinin anahtarını alıp müşteriye gösteriyor ve devletin bile haberi olmadan satış yapıyor. Mesela ‘Kupa Emlak’ adında bir adres sahibinden.com’a bir sürü ev ilanı vermiş. Bir şekilde bu evlerin anahtarlarını da ele geçirmiş ve o evleri alıcıya gösterip, ‘evlerin sahibi yurtdışında. Bu evlerin değeri 300 bin lira ama ben size 150 bin liraya bitireceğim, adamın fiyatlardan haberi yok’ diyor. Müşteriden 10 bin lira kaparo alıyor ama kupa emlak diye bir iş yeri yok. Üç gün sonra başka bir isimle piyasaya çıkıyor. Bu tür sorunlar binlerce, yüz binlerce yaşanıyor. Sahil şeritlerine gidin, kafanızı kaldırıp yukarıya baktığınızda ‘günlük aylık kiralık, satılık evlerimiz var’ diyenlerle karşılaşıyorsunuz. Bu insanların birçoğu dolandırıcı. Şimdi bir se Suriyelilerin yoğun olduğu bölgelerde Suriyeli emlakçılar çıkmaya başladı”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz