Emlak ve danışmanlık sektöründe, müşteri ve emlakçı arasındaki ilişki diğer sektörlere göre daha çok kırılgan veya daha güçlü olabilmektedir. İnsanlar ev sahibi veya arsa sahibi ol

Emlakçılıkta Sorun Çıkaran Müşteriye Nasıl Davranmalı
 
Sorun Çıkaran Müşteriye Nasıl Davranmalı
Emlak ve danışmanlık sektöründe, müşteri ve emlakçı arasındaki ilişki diğer sektörlere göre daha çok kırılgan veya daha güçlü olabilmektedir. İnsanlar ev sahibi veya arsa sahibi olabilmek için çok büyük paralar harcamaktadırlar. Bu yüzden bu müşteriler emlakçı yüzünden veya satıcı yüzünden bir sorun çıkmasını istemez. Fakat bazı durumlarda müşterilerden dolayı da sıkıntılar ve sorunlar yaşanabilmektedir. Emlakçıların ortak komisyonu olan %3 lük haklarını satım ve alım işlemlerinden sonra bazı sorunlu müşteriler az vermek veya taksitli vermek isteyebilmektedirler. Bu sorun emlakçıların en büyük sorunlarından bir tanesidir. 
Özellikle çok büyük miktarlarda alım satım işlemlerinde %3 lük komisyon müşteriye çok fazla geldiğinden daha az komisyon üzerinden ödemek isteyebilir. Bu durumda emlakçıların çok fazla ısrarcı olmaması lazımdır. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa komisyon oranınızı %2 ye kadar düşürmeniz hem daha fazla sorunu çözmüş hem de müşteriyi memnun etmek açısından iyi bir yöntem olabilmektedir. Burada söz konusu olan müşterinin vereceği paradır. Emlakçıların ise böyle durumda sakinliğini korumalı ve orta yolu bulmak için çözümler araması lazımdır. 
Komisyonunuzu Baştan Konuşup Halledin
Komisyon meselesi Satıcı ve Alıcının ilk başta çok fazla önemsemediği bir miktar görsede bu durum işlemlerin tümü bittikten sonra sorun olmaya başlıyor. Bu sebeple yapılması gereken tek şey en baştan almanız gereken komisyonunuz hakkında alıcıyı ve satıcıyı bilgilendirmelisiniz. Mutlaka bir pazarlık olacaktır ve siz bu pazarlık doğrultusunda belirlediğiniz hizmet bedelinizi işlem sonrasında rahat bir şekilde talep edebilirsiniz.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.