Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayrimenkul satışları, hisse devri ve tapu gibi işlemleri gerçekleştirilirken emlakçıya vekalet verilmesi sıkça karşımıza çıkıyor. Emlakçıya vekalet verilmesi, kişinin yoğunluk nedeni ile söz konusu işlemlere fazla vakit ayıramamasından kaynaklanıyor. Fakat vekalet verirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

Verilen Yetkiler Bilinmeli

Kişilerin, gayrimenkul işlemleri ile ilgili vekalet vereceği emlakçının güvenilir olması gerekiyor. Tanıdık, güvenilir ve iyi referansları bulunan emlakçılar her zaman ilk tercihler arasında yer almalıdır. Emlakçıya verilecek olan vekalette verilen yetkinin kapsamı büyük önem arz ediyor. Tapu işlemi söz konusu olduğun da içeriğin de bilinmesi, emlakçının hangi işlemler üzerinde yetkisi olduğu belirlenmeli ve vekaletnamede açık bir şekilde belirtilmelidir.

Vekaletname Kurallara Uygun Düzenlenmeli

Vekalet verirken vekaletnamenin noter huzurunda düzenlenmesi gerekiyor. Vekaletname, kimlik ya da pasaporta göre düzenleniyor olup, ehliyet ile düzenlenenler geçerli kabul edilmiyor. Vekaletnamede yer alacak olan fotoğrafların net olup, son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekiyor. Vekalet süresi, işlem şartları ve yerin de belirtilmesi, vekaletnamede işlem yapılacak olan il ya da ilçe, süre ve şartların yer alması birçok sıkıntının önüne geçmeye yardımcı oluyor.

Yetkili Kişiler Tarafından Düzenlenmeli

Vekaletname hazırlanırken düzenlemenin yetkili kişiler tarafınca yapılması gerekiyor. Aksi takdirde vekaletname geçerliliğini korumuyor. Emlakçıya vekalet verme işlemleri noter huzurunda gerçekleşiyor olup, yurtdışında söz konusu işlemler konsolosluklar tarafınca gerçekleştiriliyor. Vekaletnamedeki bilgiler, nüfus cüzdanında yer alan bilgiler ile uyuşmalıdır. Ayrıca vekaletnamede, vekalet verenin ve vekilin Türkiye cumhuriyeti Kimlik Numarasının yer alması gerekiyor.

Vekilin Yetkisinin Sonlandırılması

Vekalet verirken, vekaletname süresi belirlenebiliyor. Emlakçıya verilen vekalet için, vekaletname üzerine “Bu vekaletname x süre ile geçerlidir” şeklinde bir açıklama belirtilebiliyor. Vekaleti veren kişi, dilediği takdirde vekili azledebiliyor ve yetkilerini sonlandırabiliyor. Bu işlemin gerçekleşmesi için kişinin tapu dairesine bir dilekçe ile müracaat etmesi ya da notere gitmesi yeterli oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz