Emlakçıyla Çalışırken Ödenen Bedeller

Emlak alım ve satım işlemleri esnasında emlakçı ile çalışanların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Emlakçı ile işbirliği içerisinde olanların ödemesi gereken bedeller, karşılaşabileceği durumlar merak edilen konular arasında yer alıyor.

Kaparo ve Komisyon Bedeli

Emlak alım ve satım işlemleri esnasında emlakçılara kaparo ve komisyon bedelleri ödeniyor. Kaparo bedeli sadece alıcı tarafından ödenirken, komisyon bedeli ise hem alıcı hem de satıcı tarafından ödeniyor. Ayrıca gayrimenkul alım ve satım işlemlerinde ya da kiralama işlemlerinde kesin anlaşmaya varılmadığı sürece herhangi bir ücret talep edilemiyor. Emlakçıya kaparo bedelini alması için vekaletname verilmediği takdirde, kendisi kaparo bedelini alamıyor.

Kaparo Bedeli

Kaparo bedeli, gayrimenkul için yapılan alım işlemleri tamamlanmadan, başkasına satılmasını önlemek, güvence altına almak için ödeniyor. Söz konusu bedel, istisnai durumların haricinde en fazla yüzde beş oranında ödeniyor. Örnek vermek gerekir ise 200 bin TL değerinde bir gayrimenkul için yapılan alım ve satım işlemleri esnasında, emlakçıya verilebilecek en yüksek kaparo bedeli 10 bin TL oluyor.

Komisyon Bedeli

Komisyon bedeli, kaparo bedelinin aksine gayrimenkulün alım ya da satım işleminin tamamlanması sonucunda ödeniyor. Emlakçıya verilen komisyon bedeli, hem alıcı hem de satıcı tarafından veriliyor. Komisyon, satış bedeli üzerinden hesaplanıyor ve yüzde ikişer oranında ödenirken, ek olarak KDV de ödeniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz