Emlak’ta Tüketici Hakları Nelerdir?

 

Emlak sektörü her türlü taşınılmazın alımı, satımı, kiralanması yönünde işlev gösteren bir aracı şeklinde görev alan meslek türüdür. Emlak sektörün de tabi ki tüketicilerin hakları bulunmakta olup, buna göre de yapılan haksız bir işlem var ise itiraz etme hakkına sahiptir. Emlak sektöründe mülk sahibi ile satın alan kişi ya da kiracı arasında yapılan bağı sağlayan ve gerekli olan sözleşmeleri gerçekleştiren kişilere emlakçı denmektedir. Bu arada komisyon alan kişiler için ise düzenleme bulunmakta olup, kiralamalarda bir kira bedeli, satın alımlarda ise hem alıcıdan hem satıcından yüzde 3 komisyon alma hakkı bulunmaktadır. Peki, emlak da tüketici hakları nelerdir sizler için araştırdık.

Emlak’ta Tüketici Hakları

 

28 Mayıs 2014 yılında yürürlüğe girerek Resmi Gazete’de yayımlanan, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu Haklarına göre kanun kapsamında ön ödemeli olarak konut sözleşmesi imzalayan veya konut kredisi alan kişilerin hakları bulunmaktadır. Bu haklar konut finansmanı sözleşmesi üzerinde netleşerek yazılmakta olup, bunları sizler ile paylaşacağız. İlk olarak yazılı şekilde sözleşme kurulmadığı sürece herhangi bir geçerliliğinin bulunmadığını sizlere belirtmekte olup, bu sözleşmede yer alan maddelerin incelenerek imzalanması gerekmektedir. Bu sözleşme belli bir süre öncesinde verilmesi gerekmektedir. Sizlere açık bir şekilde verilen kanunlar ise açık bir şekilde konut kredisi kullanan tüketici hakları adı altında sizlere sunulmuştur.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz