Emsal Nedir?

İnşaat yapılmış yada yapılacak alanın matematiksel olarak bütün katlarının toplam alanının parsele olan oranına kat alan kat sayısı(KASK)deriz.Bunun halktaki karşılığı ise ’emsal’dir. Emlak anlamında emsal kelimesi bir gayrimenkulün değerinin,yaşının,benzer özelliklerinin eşit sayılabilecek ve örnek teşkil edebilecek olmasının matematiksel veri karşılığına ’emsal teşkil etme’ deriz.

 

Emsal Değeri Hesabı Nasıl Yapılır?

Kask imar planları ile ortaya çıkan ve bu ölçümde inşaat yapılacak alanın konumu, boyutu, fiziki özellikleri,alt yapı imkanları gibi etkenler göz önünde bulundurularak 0.20’den 3.0. kadar belirlenir.İnşaat yapılacak alanının KASK oranı ile çarpılması sonucunda emsal değeri elde edilir.Örneğin KASK oranı 1.8 olan 15.000 metrekarelik bir parsel için emsal değeri 1.8 x 15.000 = 27.000 metrekaredir. Emsal değeri hesabına göre 15.000 metrekarelik bir arsa üzerindeki toplam inşaat alanı, maksimum 27.000 metrekaredir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz