Emsal Kira Bedeli, Emsal Kira Değeri Nedir?

Sahip olduğunuz mal varlıkları üzerinden devlete belli bir rakam ödemek zorunda olduğunuzu biliyorsunuz ve evlerinizi kiralama ücreti olmadan kullanıma açıyorsanız da emsal kira bedeli karşınıza çıkıyor. Bu basit bir deyişle, eğer herhangi bir gayrimenkul sahibi iseniz, kullanmasanız dahi bunun üzerinden bir miktar para ödemeniz gerektiği anlamına geliyor… Söz konusu evin ya da iş yerinin kira ücreti emsal kira bedelinden düşükse eğer sizler de belli bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz ve emsal kira bedeli de bu aşamada karşınıza çıkıyor… Emsal kira bedeli, siz her ne karda ücret almadan kullanıma açmak isteseniz de gayrimenkulun ödenmek zorunda olan kirası olarak karşımıza çıkıyor.

Emsal kira bedeli vergi üzerinden hesaplanıyor ve bu oran genellikle %5 ya da %10 olarak karşımıza çıkıyor. Vergi usul kanununa göre hesaplanan bu değer, arazi ya da gayrimenkul yapısına göre değişiklik gösteriyor. Boş kalan ev ya da iş yerlerinizi ücretsiz olarak bir başkasının kullanmasına izin verebilirsiniz ve onun kontrolüne ya da hakimiyetine sunabilirsiniz ancak bu durum devlet tarafından tesbit edildiğinde emsal kira bedeli uygulaması karşınıza çıkacaktır ve gerekli ödeme yapılması da zorunlu kılınacaktır.

Kullanıma açık olan ve Devlet arazisi üzerinde bulunan her mülk, belli bir ücrete tabidir ve bu aşamada sahtekarlık ya da dolandırıcılık söz konusu değildir. Emsal kira bedeli hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığınızı biliyoruz, bu yüzden gayrimenkul sahibi iseniz eğer, vergi usul kanunlarını daha detaylı bir şekilde ele almanızı tavsiye ediyoruz çünkü çok küçük ayrıntılar ilerleyen dönemlerde başınızı ağrıtabilir ve ağır cezalar ödemenize neden olabilir, bu tarz bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız sitemizde yer alan güncel makalelere de göz atabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz