Emsal Ne Demek Emsal Durumu Nedir

/ 8 Kasım 2017 / / yorumsuz

Emsal Ne Demek Emsal Durumu Nedir

Emsal Ne Demek Emsal Durumu Nedir

Emsal diye bahsedilen emlak teriminin anlamı aslında arsaya yapılabilecek olan toplam inşaat alanına denmektedir. Emsal değeri hesaplaması ise İmar durum belgesinde yazan kaks değeri ile toplam arsa alanının çarpımıyla bulunmaktadır. Bu da şöyle hesaplanabilir. Örneğin arsanız 1000 m2 ve bu arsanızın kaks değeri ise 3 olsun bu arsa üzerine yapabileceğiniz toplam inşaat alanı ise 3000 m2 olabilmektedir.

 

 

Tabi ki bu emsal oranlarında artış yapmak mümkündür. Kentsel dönüşüm uygulanan yerlerde eğer ki yan komşunuz ile arsalarınızı birleştirme talebinde bulunursanız bu koşul geçerlidir.

Yani emsal katsayısının 1 olduğu bir yerde 1000 m2 bir arsanız var diyelim. Yan komşunuzun da 2000 m2 bir arsası olsun. Bu arsalarınızı birleştirerek inşaat yapmak isterseniz emsal katsayısı yükselecektir ve örneğin 2 ye çıkacaktır.

İlk halinde inşaat yapsanız yalnızca 1000 m2 bir inşaat alanınız var iken ikinci halde ise 6000 m2 bir inşaat yapabilirsiniz ve bu da sizin payınıza 2000 m2 bir inşaat alanı imkanı sunmaktadır. Kısacası %100 kar sağlamış oluyorsunuz.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.