Emsal Ne Demek Emsal Durumu Nedir

Emsal diye bahsedilen emlak teriminin anlamı aslında arsaya yapılabilecek olan toplam inşaat alanına denmektedir. Emsal değeri hesaplaması ise İmar durum belgesinde yazan kaks değeri ile toplam arsa alanının çarpımıyla bulunmaktadır. Bu da şöyle hesaplanabilir. Örneğin arsanız 1000 m2 ve bu arsanızın kaks değeri ise 3 olsun bu arsa üzerine yapabileceğiniz toplam inşaat alanı ise 3000 m2 olabilmektedir.

 

 

Tabi ki bu emsal oranlarında artış yapmak mümkündür. Kentsel dönüşüm uygulanan yerlerde eğer ki yan komşunuz ile arsalarınızı birleştirme talebinde bulunursanız bu koşul geçerlidir.

Yani emsal katsayısının 1 olduğu bir yerde 1000 m2 bir arsanız var diyelim. Yan komşunuzun da 2000 m2 bir arsası olsun. Bu arsalarınızı birleştirerek inşaat yapmak isterseniz emsal katsayısı yükselecektir ve örneğin 2 ye çıkacaktır.

İlk halinde inşaat yapsanız yalnızca 1000 m2 bir inşaat alanınız var iken ikinci halde ise 6000 m2 bir inşaat yapabilirsiniz ve bu da sizin payınıza 2000 m2 bir inşaat alanı imkanı sunmaktadır. Kısacası %100 kar sağlamış oluyorsunuz.

 

İnşaat emsali nedir?

 

İnşaat emsali, kısaca bir yapının gerçek anlamda sahip olması gereken boyutları gösteren bir terimdir. Bu bakımdan inşaat emsali, yapının inşa edileceği arsanın imar planı ele alınarak hesaplanmalıdır.

 

İnşaat emsali nasıl hesaplanır?

 

İnşaat emsali nasıl hesaplanır? KAKS yani kat alanı katsayısı olarak ifade edilir. İnşaat çalışmalarına başlanacak yapının tüm katlardaki alanları toplamının parsel alanına oranı hesaplanarak ortaya çıkar.

KAKS oranı, katlar alanı bodrum kat, çekme ve çatı katı, asma kat bunun yanı sıra kapalı çıkmalar bile hesaba dahil edilerek kalan alanların toplamı olmakta.

 

Peki KAKS oranları nedir?

 

KAKS oranları ise şu şekildedir:

0.20 – 0.30 – 0.40 – 1.0 – 1.5 – 2.0 – 2.07 – 2.5 – 3.0

Oranlar bu değerler arasında olarak değişik değerler olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz