En Çok Değiştirilen İsimler ‘’ Ümüt ‘’ ve ‘’ Rabiye ‘’ Oldu

2017 yılının Aralık ayında uygulamaya konulan isim ve soy isim bilgilerinde değişiklik yapılabilmesi için verilen onayda en çok değiştirilen isimlerden birisi Rabiye olurken diğeri de Ümüt olarak belirlendi.

İsim ve soy isimlerde mahkeme kararı olmadan düzeltme işlemleri için 2017 yılının Aralık ayında yürürlüğe giren değişiklik sisteminden faydalanan kişiler isimlerindeki harf yanlışlarını düzeltmek için faydalandı. Sonuçlara bakıldığı zaman kadınlarda en çok düzeltilen isimlerin başında ‘’ Rabiye ‘’ gelirken, erkeklerde ise en çok harf hatasının düzeltildiği isim ise ‘’ Ümüt ‘’ oldu.

En Çok İsim Değişikliği İstanbul’da Yapıldı

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünün yayınladığı rapora göre 30 Bin 344 kişi ismindeki hatayı düzeltmek için başvuruda bulundu. 75 Bin 248 kişi ise soy isminde düzeltmeye gitti. Erkeklere oranla kadın isimlerinde daha fazla düzeltme yapıldığı vurgulanırken en çok isim değişikliği ise İstanbul’da yapıldı.

Önceden Mahkeme Kararı ile Yapılıyordu

Uygulama başlatılmadan önceki süreçte isim ve soy isimde bulunan harf hatalarının düzeltilmesi için mahkeme kararının çıkarılması beklenmekteydi. Bu süreç oldukça uzun sürdüğü için ilgili müdürlük tarafından 2017 yılında uygulamaya alınan yöntemle mahkemeye başvurulmadan direkt olarak isim ve soy isimde değişiklik yapılabileceği duyurulmuştu.

En Çok Değiştirilen İsimler ve Soy Adlar Şu Şekilde

Değiştirilen soy isimlere baktığımız zaman Çakal, Satılmış, Uğuz, Çıplak, Koyun, Deli, Çakal ve Çoşkun olurken, değiştirilen erkek isimleri ise; Ümüt, Zekeriye, Çoşkun, Serdal, Ferat, Gökan, Salahattin, Memet, Ferat, Abubekir ve Yunis oldu. Değiştirilen kadın isimleri ise; Rabiye, Sade, Firdes, Küpra, Meyrem, Hadice, Mehriban, Buşra, Hava ve Sümeye oldu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz