En Çok Konut Satılan İl Rekorunu İstanbul Kırdı

Türkiye’de emlak sektörünün en hızlı ve en güçlü olduğu iller sıralamasında kalabalık nüfusu ile İstanbul ilk sırada yer almayı başarıyor. Türkiye emlak sektörünün 2008 ve 2017 yılları arasında yaşanan satış grafiği incelendiğinde ülke genelinde 9 milyon 361 bin 941 tane konutun satıldığı görülüyor. Aynı dönemde1 milyon 904 bin 914 adet konutun satıldığı İstanbul ise bu başarılı grafiği ile en çok konut satılan il olmayı başardı.

Ankara, İstanbul ve İzmir İlk 3 Sırada Yer Aldı

Ajans Press ve PRNet tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen araştırma kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son 10 yıllık konut satış verileri derlendi. Yapılan derleme sonucunda 2008 yılından 2017 yılına kadar Türkiye’de en çok konut satılan ilk 3 ilimiz sırası ile İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Söz konusu dönemde İstanbul’da 1 milyon 904 bin 914 adet konut satılırken, Ankara’da satılan konut sayısı 1 milyon 232 bin 571 adet olurken İzmir’de ise 579 bin 958 adet oldu. Bu illeri sırası ile Antalya, Bursa, Mersin, Konya, Kayseri ve Kocaeli oldu.

Türkiye’de En Az Konut Satılan İl Hakkâri Oldu

Son 10 yıllık zaman dilimi içerisinde Hakkari’de sadece 904 adet konut satılırken bu nedenle en az konut satılan ilimiz Hakkari oldu. Bu ilimizi 1.385 adet konutun satıldığı Ardahan takip ederken son 2008 – 2017 yılları arasında en az konut satılan üçüncü ilimiz ise 3 bin 640 konut satışı ile Ardahan oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz