Mayıs ayında yabancılara yapılan konut satışlarında bir değişiklik gözlemlenerek, genelde en fazla konut satın alan Irak vatandaşlarının yerini, Suudi Arabistan vatandaşları aldı.

En Fazla Konut Alanlar Suudiler Oldu
Mayıs ayında yabancılara yapılan konut satışlarında bir değişiklik gözlemlenerek, genelde en fazla konut satın alan Irak vatandaşlarının yerini, Suudi Arabistan vatandaşları aldı.
Suudiler 285 Konut Satın Aldı
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Mayıs ayı konut satışı istatistiklerine göre, Mayıs ayında 116 bin 558 konut satışı gerçekleşti. Konut satışları, bir önceki aya kıyas ile yüzde 1,8 oranında, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile de yüzde 1,5 oranında artış gösterdi. Yabancı vatandaşlara yapılan konut satışları yüzde 10,1 oranında artış göstererek bin 775’e ulaştı. Mayıs ayında yabancı vatandaşlara yapılan konut satışlarında, satışların büyük bir kısmının Katar’a ambargo koyan ülkelere yapıldığı gözlemleniyor. Genelde en fazla satışın yapıldığı Irak’ın yerini bu kez Suudi Arabistan vatandaşları alıyor. Suudiler Mayıs ayı içerisinde yüzde 43 artış göstererek 285 konut satın aldı.
Katarlılar 21 Konut Satın Aldı
Katar’a ambargo uygulayan ülkeler arasında yer alan Mısır, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında 19 konut alırken, bu yıl söz konusu konut sayısında yüzde 63 oranında bir artış gözlemlendi. Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları ise konut alımında yüzde 96 artış gösterdi. Katar vatandaşlarının Mayıs ayı içerisinde satın almış oldukları konut sayısı ise düşüş göstererek yalnızca 21 konut ile sınırlı kaldı. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayı içerisinde Katar vatandaşlarına yapılan konut satışlarının sayısı 36 olmuştu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.