Encümen Yıkım Kararı Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Belediyelerin kendi arsalarına yapılan her türlü yapı kaçak yapı olarak değerlendirilir. Gecekondular da bu tip yapılar arasında yer alır ve bu yapının yıkılması için karar vermeye yetkili merci belediye encümenidir. Bu kararın verilmesi aşamasında farklı pek çok etken göz önünde bulundurulur ve bu etkenler ışığında belediye encümeni karar verir.

Belediye Gecekondunun Yıkılmasına Nasıl Karar Verir?

Bu karar verilirken ilk aşamada gecekondunun yapıldığı bölge incelenir. Bu bölgenin gecekondu oluşumuna karşı koruma kararı bulunan bir bölge olması durumunda kesinlikle müsamaha gösterilmez. Bunun yanı sıra 1972 senesinde çıkarılan yasa ile beraber bu gecekondunun alındığı arsanın satın alınıp alınmadığına bakılır. Arsa belediye tarafından satın alınmışsa bu durumda yasal olarak belediyenin taşınmazı olarak kabul edildiği için yıkım kaçınılmazdır.

Encümenin Yıkım Kararını Nasıl Öğrenebilirim?

Belediye encümeni tarafından yıkım kararı verilip verilmediğini öğrenmek için tapu kayıtlarına bakmak tek başına yeterli değildir. Bu durumu öğrenebilmek için mutlaka belediyede yer alan imar servislerinin proje dosyaları incelenmelidir. Bir taşınmaz satın almak istiyorsanız mutlaka bu taşınmazın hakkında belediye encümeni tarafından bu tip bir karar bulunup bulunmadığını sorgulamanız gerekir. Taşınmaz hakkında bu tip bir karar varsa ya da kısıtlama kararı alındıysa bu durumda belediyenin imar servisini ziyaret ederek detaylı bilgi edinmenize olanak sağlanır. Yani tek başına tapu dairesinden sorgulama yapmanız yeterli olmayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz