Endüstri Bölgesi Ne Demek?

4737 Sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu Ve Endüstri Bölgeleri Yönetmeliği kapsamında endüstri bölgeleri ile ilgili esaslar belirlenmektedir. Bir yerde endüstri bölgesi kurulması için belirli kuralların yerine getirilmesi gerekir. Endüstri bölgesi nedir, endüstri bölgesinin kurulması için aranılan şartlar nelerdir?

Endüstri Bölgesi Nedir?

Türkiye sınırları dışarısında çalışan Türk işçilerin biriktirmiş oldukları tasarruflarını ülkemizdeki yatırımlara yönlendirmek ve yabancı sermayenin ülkemize girişini arttırmak amacı ile 4737 sayılı kanun kapsamında kurulan üretim bölgelerine endüstri bölgesi adı verilmektedir. Bu kapsamda kurulan özel ya da tüzel kişiliklere ait olan endüstri bölgelerine ise özel endüstri bölgesi adı verilmektedir.

Endüstri Bölgesi Nasıl Kurulur?

Gerek teknoloji transferi sağlamak gerekse de ülke ekonomisini geliştirerek üretim ve istihdam oranlarını arttırmak için endüstri bölgelerinin kurulması Endüstri bölgelerinin kurulması yapılan başvuruları değerlendiren Bakanlık tarafından talep edilmektedir. Endüstri bölgesinin kuruluşunu talep eden kurum ya da kuruluşlar Bakanlıkça hazırlanan özel formları doldurmakta, detaylı fizibilite raporu hazırlamakta ve valiliğin de olur görüşünü aldıktan sonra tüm detayları içeren raporunu Bakanlığa arz eder.

Bakanlığın Onayı Gerekiyor

Endüstri bölgesinin kurulması için mutlaka bakanlığın yapılan başvuruya onay vermesi gerekiyor. Bakanlık yapılan başvuruyu inceledikten sonra onay vermesi durumunda endüstri bölgesinin kurulacağı alanı belirlemek için yer seçimi etüdü yaptırılmakta, fizibilite raporu ve yer seçimi etüdü olumlu çıkarsa endüstri bölgesi kurulmasına izin verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz