Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

2 Mayıs 2017 tarihine kadar, 2011 yılından önce ruhsatını almış olan binalar için enerji kimlik belgesinin alınması gerekiyor. Enerji kimlik belgesi bulunmayan yapılar için uygulanacak olan yaptırımlar merak edilen konular arsında yer alıyor.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi, yapının enerji performansını gösteriyor. Belgede belirtilecek olan enerji sınıfına göre, binalar A ve G harfleri arasında bir sınıfa dahil oluyor. A harfi, yapının enerji performansı bakımından verimli olduğunu gösteriyor. G sınıfına dahil olan yapılar ise enerji performansı bakımından verimsiz olarak tanımlanıyor. Yapının sahip olması gereken yapı ve yalıtım standartları bulunduğu takdirde, C sınıfına dahil olabiliyor. Ortalamanın üzerindeki standartlara sahip olan yapılar A ve B enerji sınıflarını alabiliyor.

Enerji Kimlik Belgesi Hangi Yapılar İçin Zorunludur, Hangi Yapılar İçin Değildir?

Enerji kimlik belgeleri, yapı ruhsatını 2011 yılından önce almış olan yapılar için, 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale geliyor. Enerji kimlik belgesine sahip olan yapıların satış işlemleri sırasında alıcı, binanın yapı ve yalıtım standartları ve enerji sınıfı hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Ve bu hususlara dikkat ederek satın alacağı konut için daha dikkatli oluyor.

Enerji kimlik belgesini bulundurma zorunluluğu olmayan yapılar; sanayi alanlarında üretim faaliyetlerinde bulunan yapılar, kullanım süresi iki yılı aşmayan yapılar, kullanım alanı elli metrekareyi geçmeyen yapılar, seralar, atölyeler, depolar, cephanelik, ardiye ve ağıl olarak sıralanıyor.

Enerji Kimlik Belgesi Bulundurulmazsa Ne Olur?

Enerji kimlik belgesini almayan binalar için herhangi bir ceza bulunmuyor. Fakat bu binalar için alım ya da satım işlemlerinin gerçekleşmesi de mümkün olmuyor. Ayrıca binaların kiralanmasına da izin verilmediği gibi, elektrik ve su abonelikleri de alınamıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz