Enerji Kimlik Belgesi alma tarihi uzatılır mı ?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, halihazırda bitmiş binalarda 2 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe girecek Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu için oluşabilecek sıkıntıları gözönüne alarak zorunlu uygulamanın başlangıç tarihini ileri bir tarihe uzatabilir. Bu konuda “Süre Uzatma” ile alakalı yönetmelik taslağının hazırlanarak Başbakanlığa iletildiği bildirildi.

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği uyarınca tüm binalar için alınması zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi, binalar tarafından salınan CO2 değerleri ve binanın enerji tüketim miktarlarını belirten kanuni bir belgedir.

Enerji Kimlik Belgesi nde, Binanın enerji sınıflandırması, ihtiyaç duyduğu enerji miktarı, yalıtım özelliği, binadaki iklimlendirme(ısıtma-soğutma) cihazlarının verimliliği hakkında detaylı bilgiler bulunuyor.
 
Güncelleme : Enerji Kimlk Belgesi 2020 tarihine kadar uzatılmıştır
 
Enerji Kimlik Belgesine sahip sadece 61,000 bina var

Kanuni düzenlemeler uyarınca, 2011 yılından itibaren yapı ruhsatı düzenlenen tüm yeni binalarda yapı kullanma izni  sırasında EKB düzenlenmesi ve bina enerji sınıfı olarakta en az C sınıfı olması gerekmekte.

2011 yılından önce Yapı ruhsatı alınan binalara yönelik düzenlemede ise 02 Mayıs 2017 tarihine kadar alınış olması gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik bakanlığı verilerine göre, yasal düzenlemenin yapıldığı 2011’den itibaren Yurt genelinde 541,000 bina için Enerji Kimlik Belgesi düzenlendi, 480,000 yeni bina EKB alırken, 2011 öncesi yapılarda bu sayı 61,000 de kaldı.

2011 öncesi yapı ruhsatı alınan binalarda Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu başlaması ile binaların satış işlemlerinde EKB olmadan satış işlemi yapılmayacak.

EKB için süre uzatılması için son söz Başbakanlık ta,
2 Mayıs 2017 başlayacak EKB zorunluluğunda hali hazırda mevcut binaların büyük bir kısmında belge olmaması nedeniyle alım satım işlemlerinin aksamaması ve hak mağduriyeti oluşmaması için bakanlık tarafından düzenlenen yönetmelik onaylanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz