Enerji Kimlik Belgesi İçin Nereye Başvurmak Gerekiyor?

2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak olan enerji kimlik belgesini almak için nereye başvurmak gerektiği oldukça merak ediliyor.

Binalar En Az C Sınıfında Olmalı

Sanayi alanlarında üretim faaliyetlerinde bulunan yapılar, kullanım süresi iki yılı aşmayan yapılar, kullanım alanı elli metrekareyi geçmeyen yapılar, seralar, atölyeler, depolar, cephanelik, ardiye ve ağıl haricinde, kullanım alanı elli metrekare üzerinde olan binaların enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Belgede belirtilecek olan enerji sınıfına göre, binalar A ve G harfleri arasında bir sınıfa dahil oluyor. A harfi, yapının enerji performansı bakımından verimli olduğunu gösteriyor. G sınıfına dahil olan yapılar ise enerji performansı bakımından verimsiz olarak tanımlanıyor. Yapının sahip olması gereken yapı ve yalıtım standartları bulunduğu takdirde, C sınıfına dahil olabiliyor. Yani yeni binaların en azından C sınıfına girebilmeleri gerekiyor. Ortalamanın üzerindeki standartlara sahip olan yapılar A ve B enerji sınıflarını alabiliyor.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

2011 yılı öncesinde ruhsatını almış olan binalara enerji kimlik belgesi almak isteyenler için belgeyi, Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı tarafınca yetkilendirilen Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi düzenliyor.

Yeni binalar için enerji kimlik belgesi almak isteyenler için ise belgeyi, Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi tarafından eğitilen ve Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı yetkisine sahip olan, proje müellifi olarak görevde bulunan Enerji Kimlik Belgesi Uzmanları düzenliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz