Enerji Kimlik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Enerji kimlik belgeleri için verilen süre 2 Mayıs’a kadar devam ediyor. Bu sürenin sonucunda, 2011 yılından önce ruhsatını almış olan binalar, enerji kimlik belgeleri bulunmadığı takdirde herhangi bir tasarruf işlemine söz konusu olamayacak.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi, yapının enerji performansını gösteriyor. Belgede belirtilecek olan enerji sınıfına göre, binalar A ve G harfleri arasında bir sınıfa dahil oluyor. A harfi, yapının enerji performansı bakımından verimli olduğunu gösteriyor. G sınıfına dahil olan yapılar ise enerji performansı bakımından verimsiz olarak tanımlanıyor. Yapının sahip olması gereken yapı ve yalıtım standartları bulunduğu takdirde, C sınıfına dahil olabiliyor. Ortalamanın üzerindeki standartlara sahip olan yapılar A ve B enerji sınıflarını alabiliyor.

Enerji kimlik belgeleri, yapı ruhsatını 2011 yılından önce almış olan yapılar için, 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale geliyor. Enerji kimlik belgesine sahip olan yapıların satış işlemleri sırasında alıcı, binanın yapı ve yalıtım standartları ve enerji sınıfı hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Ve bu hususlara dikkat ederek satın alacağı konut için daha dikkatli oluyor.

Enerji Kimlik Belgesinin Geçerlilik Süresi ne Kadar?

2 Mayıs 2017 tarihine kadar alınması gereken enerji kimlik belgelerinin geçerlilik süresi on yıl olarak belirlendi. On yıllık sürenin sonunda enerji kimlik belgesi geçersiz olarak sayılıyor ve yenilenmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz