Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır, Şartlar Nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında yürürlüğe giren binaların enerji tasarrufu seviyelerini gösteren özel belgeye enerji kimlik belgesi adı verilmektedir. Belgenin en önemli amacı enerji israfını engellemek, binalarda enerji yalıtımını teşvik etmek ve sera gazı salınım seviyesini düşürmeyi başarmaktır.
 
Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Bunun için enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kılınmış olan kurum ve kuruluşlar üzerinden başvuruda bulunulması yeterlidir. Çıkarılan kanun kapsamında 1 Ocak 2011 tarihinden önce yapılan tüm binalar mevcut binalar olarak tanımlanmakta olup mevcut binaların 2 Mayıs 2017 tarihine kadar mutlaka enerji kimlik belgesi çıkarmış olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu belgeyi çıkarmayan binalara hem idari para cezaları kesilmesi gündeme gelmekte hem de enerji kimlik belgesi olmayan binaların tapu devri işlemlerinin yapılmaması söz konusudur.

Yeni yapılan binalarda ise yapı kullanma izin belgesi alınması aşamasında zaten enerji kimlik belgesi çıkartılmaktadır. Alınan enerji kimlik belgelerinin geçerlilik süresi olarak 10 yıl sınırlaması bulunmakta olup 10 yılın sonunda bu belgelerin yenilenmesi gerekmektedir.

Enerji kimlik belgesi dairelere değil binalara verilmekte olup bu nedenle tek bir dairenin bu belgeyi alması mümkün değildir. Uygulama sayesinde artık binalarda ısı yalıtımı konusu çok daha dikkatli bir şekilde ele alınırken yine yeni konut satın alacak olan kişilerin de bu kimlik belgesi sayesinde alacakları konutun gerçek bilgilerini görmelerine de olanak sağlanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz