Enerji Kimlik Belgesinin Ücreti Ne Kadar?

Ruhsatını 2011 yılının öncesinde almış olup, 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almayan, istisnalar dışındaki yapılar için alım-satım  ve kiralama işlemleri gerçekleştirilemiyor.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi, yapının enerji performansını gösteriyor. Belgede belirtilecek olan enerji sınıfına göre, binalar A ve G harfleri arasında bir sınıfa dahil oluyor. A harfi, yapının enerji performansı bakımından verimli olduğunu gösteriyor. G sınıfına dahil olan yapılar ise enerji performansı bakımından verimsiz olarak tanımlanıyor. Yapının sahip olması gereken yapı ve yalıtım standartları bulunduğu takdirde, C sınıfına dahil olabiliyor. Ortalamanın üzerindeki standartlara sahip olan yapılar A ve B enerji sınıflarını alabiliyor.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu Olmayan Yapılar

Enerji kimlik belgesini bulundurma zorunluluğu olmayan yapılar; sanayi alanlarında üretim faaliyetlerinde bulunan yapılar, kullanım süresi iki yılı aşmayan yapılar, kullanım alanı elli metrekareyi geçmeyen yapılar, seralar, atölyeler, depolar, cephanelik, ardiye ve ağıl olarak sıralanıyor.

Enerji Kimlik Belgesi Ücreti

Enerji kimlik belgesi alacak olan yapılar için uzmanlar, birtakım kontroller sonrasında, yapının ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı ve cam sistemleri gibi özelliklerini göz önünde bulundurarak yapının enerji tüketim seviyesini belirliyor.

Enerji kimlik belgesi için talep edilen fiyatlar yapının türüne göre değişiklik gösterebiliyor. Apartman ya da Rezidans, Müstakil ev, Ofis, Otel, AVM, Hastane ve Eğitim kurumları için talep edilen Enerji kimlik belgesi fiyatı değişebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz